Yusufeli’nin Yaraları Sarılıyor!

Yusufeli'nin Yaraları Sarılıyor!

Artvin Yusufeli’nin 176 haneli, 400 nüfuslu Dereiçi köyünde, 17 Mart günü bir evde başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle yayılarak bitişikteki evlere sıçramıştı. Evleri yanan aileler, kendilerini dışarı atarak ahırlardaki hayvanlarını kurtarmaya çalışmış, ihbar üzerine köye Yusufeli ve çevre il ve ilçelerden itfaiye ve Orman Müdürlüğü’ne ait arazözler ile AFAD ve sağlık ekipleri gönderilmişti.

Hızla yayılan alevler, ekiplerin yaklaşık 8 saat süren çalışmasından sonra kontrol altına alınabildi. Yangında 35 binada, 52 ev yandı, ahır ve samanlıklarla birlikte 193 yapı zarar gördü, 30 dolayında da büyükbaş hayvan telef oldu.

Korku dolu anların yaşandığı köyde bakanlıklar ve bağlı kuruluşların çalışmaları ile yangının izleri silinmeye başlıyor. Köydeki acil ihtiyaçlar için AFAD tarafından acil yardım ödeneğinden 1 milyon TL, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 1 milyon TL ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan da 1,5 milyon TL yollandı.

Evi yananlara ilk etapta 15 bin TL ödeme gerçekleştirildi. Köyde TOKİ tarafından 21 binada 52 konut ile 60 dolayında ahır ve samanlık yapılacak. Zemin etüt çalışmalarından sonra konut inşaatına başlanacak. Binalar taş ve ahşap karışımlı olarak yatay mimari şeklinde inşa edilecek.