TOKİ 2019 İndirim Kampanyasıyla 510 Milyon TL’lik Borç Kapatıldı

TOKİ 2019 İndirim Kampanyasıyla 510 Milyon TL'lik Borç Kapatıldı

TOKİ’nin borcunu vadesinden önce ödeyip tapusunu erken almak isteyen alıcılara yönelik olarak başlattığı indirim kampanyasından 8 bin 735 kişi yararlandı. Kampanya sayesinde yaklaşık 510 milyon TL borç kapatıldı.

TOKİ’nin, borcunu vadesinden önce ödeyip tapusunu erken almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına dönük düzenlediği yüzde 22 indirim kampanyasıyla 8 bin 735 alıcı yaklaşık 510 milyon TL ödeme yaptı.

Esnek Ödeme Planı

TOKİ Haber’de yer alan habere göre; geri ödemeleri devam eden gayrimenkuller için düzenlenen indirim kampanyasından 8 bin 735 kişi yararlandı, yaklaşık 510 milyon TL borç kapatıldı. Yüzde 22 erken ödeme indirimiyle elde edilen hasılatın yaklaşık yüzde 78’ine karşılık gelen 395 milyon TL kişisel birikimlerle ödendi. Kampanyayla (kısmi ödemeler hariç) 7 bin 400 konut ve iş yeri alıcısı borçlarını kapatarak tapularını almaya hak kazandı. Esnek ödeme planı da uygulanan indirim kampanyasında borç bakiyesinin tamamını kapatanların yanı sıra borcunun en az yüzde 25’ini ödeyerek kampanyaya katılan bin 335 konut ve iş yeri alıcısı toplam 54 milyon 278 bin TL’lik peşin ödeme yaparak indirimden yararlandı.

Hasılatın Yaklaşık Yüzde 78’i Kişisel Tasarruf

TOKİ’nin dar ve orta gelirli vatandaşların beklentisi doğrultusunda düzenlediği geleneksel indirim kampanyasına katılım oranının memnuniyet verici olduğunu ifade eden TOKİ Başkanı Ömer Bulut, şu bilgileri aktardı: “Vatandaşların birikimlerinin değerlendirilmesi ve bu birikimlerin kendilerine kazanç sağlamasını hedefledik. Kampanyamızda yüzde 22’lik bir indirim oranı söz konusu. Bu oranı piyasa şartlarını gözeterek, vatandaşımızın lehine olacak şekilde belirledik. Kampanyadan elde edilen hasılatın yaklaşık yüzde 78’ini vatandaş kişisel birikimleriyle gerçekleştirdi, bankadan ya da herhangi bir finans kuruluşundan bir kaynak, kredi kullanmadı” dedi. Başkan Bulut, kampanya kapsamında kişisel tasarruflarla yapılan ödemenin 395 milyon 197 bin TL olduğunu kaydetti.