Sivas’ta Dönüşüm Başlıyor

Sivas'ta Dönüşüm Başlıyor

Yıllardır şehrin gündeminde yer alan ve bölge halkı tarafından heyecanla beklenen Esentepe Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, rezerv alanda yapılacak olan 480 konutun inşaat çalışmaları devam ediyor. Harabeyi andıran yapıların çoğunlukta olduğu bölge daha önce Bakanlar Kurulu’nca ‘Riskli Alan’ olarak ilan edilmişti. Sivas’ın en eski mahallelerinden olan Esentepe ve Yunus Emre’de uygulanacak olan dönüşüm projesi için adımlar atılıyor.

Öncelikle rezerv alanda bulunan pay hatalı parseller tespit edilerek tapuda düzeltildi. Ardından yatay mimariye uygun şekilde hazırlanan proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanarak rezerv alanının yapım ihalesi süreci tamamlandı. Proje kapsamında ilk etapta Rezerv Yapı Alanındaki kamuya ait parsellerde 480 konutluk 20 bloğun yapımı devam ediyor. 20 hektarlık alana ise 2+1 ve 3+1 olmak üzere toplam 1328 adet konut yapılacak.

Sivas Belediyesi tarafından yapılacak olan 18. Madde İmar Uygulaması tamamlandığında, Rezerv Yapı Alanındaki diğer konutların arsa sahipleri tarafından yapılabilmesinin önü açılmış olacak. İhtiyaç veya talep olması durumunda ise Belediye tarafından da yapılabilecek. Rezerv alan içerisinde; Cami, Sağlık Merkezi, Okul, Yeşil Alan ve Belediye Hizmet Alanı gibi sosyal donatıların yanı sıra her konuta ait otopark ve konut adaları içerisinde kendilerine ait yeşil alanlar ve sosyal donatı alanları da yer alacak.

Rezerv alanın bitişiğindeki 77,5 hektarlık kentsel dönüşüm alanı (Riskli Alan) için ise hazırlanan imar planı ve proje çalışmaları tamamlandı. Kısa süre içerisinde bakanlık onayına sunulacak olan projeye onay verilmesinin ardından söz konusu bölge için vakit kaybetmeden çalışmalar başlatılarak hak sahiplerinin beğenisine sunulacak.