Sektör Temsilcileri İstikrarlı Kurdan Yana

Sektör Temsilcileri İstikrarlı Kurdan Yana

Türk iş dünyasının dolarla imtihanı devam ederken pek çok ihracatçı ve iş adamı istikrarlı kur istiyor. Sektör temsilcileri ise kurun enflasyon oranında kademeli artmasından yana.

Dövizdeki yükseliş hem ihracatçıyı hem de ithalatçıyı rahatsız ediyor. Herkes istikrarlı kur istiyor. Hesap yapmakta zorlanan sektör temsilcilerine göre, kurun enflasyon oranında kademeli artması en ideal olanı…

Para Dergisi’nden Rahime Baş Uçar’ın haberine göre; Türk iş dünyasının dolarla imtihanı sürüyor. Geçen yıl ağustos ayında büyük bir sıçrama yaparak 6.95’e kadar çıkan dolar, yeni yıla 5.52 seviyelerinden girmişti. Şubat ayında 5.21 seviyelerine kadar gerileyen Amerikan para birimi, martın sonunda başlayan yükselişle birlikte bugünlerde 6 TL’ye dayandı. Dolardaki iniş çıkışlar Türk iş dünyasının tüm hesaplarını altüst ediyor. Kurlardaki istikrarlı günleri özleyen iş insanları, doların 5.20-.5.50 aralığında oturmasını istiyor. İlk bakışta ihracatçılar ve turizmciler doların yükselişinden para kazanıyor gibi görünse de artan maliyetler ve giderler bu kesimin de memnun olmasını engelliyor. İthalat cephesinde ise hesaplar tutmuyor.

İnşaat Projeleri