Mülk Sahipleri Kiracı Bulmakta Zorlanıyor

Mülk Sahipleri Kiracı Bulmakta Zorlanıyor

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “Mülk sahiplerine kanuni zamda diretmemelerini öneriyoruz. Şu an kiralık ev sayısı çok fazla, insanlar kiracı bulmakta zorlanıyor” dedi.

Nisan ayında TÜFE yıllık yüzde 19.60, ÜFE ise yüzde 31.90 çıktı. Yüksek enflasyon vatandaşı başta gıda fiyatları olmak üzere etkilerken Merkez Bankası’nın yayımladığı enflasyon raporunda yüksek enflasyonun kira artışlarına yansımadığı vurgulanıyor.

Merkez Bankası raporunun özet bölümünde şu açıklamalar yer aldı: “Bu dönemde, enerji grubunda fiyatlar aylık bazda artsa da yıllık enflasyon baz etkileriyle gerilemiştir. Gıda yıllık enflasyonu işlenmemiş gıda fiyatları öncülüğünde yükselişini sürdürmüştür. Bunun yanında, geçmiş enflasyona endeksleme davranışına da bağlı olarak eğitim hizmetlerindeki yüksek fiyat artışları devam etmiştir. Kira grubunda ise aylık artışlar düşük seyrini korumuştur.”

Nisan ayında kiradaki fiyat artışı yıllık yüzde 9.98 oldu. Bir önceki yıl yıllık artış yüzde 9.54 idi.

Son 7-8 yılda yüzde 10’dan fazla kira zammı yapan mülk sahibine fazla rastlamadıklarını kaydeden Aşa ev sahiplerinin zam yaparken TEFE ve TÜFE oranlarına çok fazla bakmadıklarını kiracı ile aralarında sözlü olarak bir değer üzerinde anlaştıklarını anlattı. Aşa, “Son yıllarda yüzde 10’dan fazla zam yapan az duydum. İnsanlar TEFE, TÜFE bakmıyorlar. Kendi aralarında anlaşıyorlar” diye konuştu.

Güncel İnşaat Projeleri