Merkez Bankası Enflasyon Hedefi Tutarsa Konut Kredisi Faiz Oranı 2020 Yılında Yüzde 0.84 Olacak

Merkez Bankası Enflasyon Hedefi Tutarsa Konut Kredisi Faiz Oranı 2020 Yılında Yüzde 0.84 Olacak

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Kampanyası büyük tartışmalara neden oldu. Vatandaş kampanyayı beğenmezken uzun vadeli avantajları ortaya çıkmaya başladı.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından kullandırılmaya başlanan enflasyona endeksli konut kredisi kampanyası büyük tartışmaları da beraberinde getirdi.

Vatandaş ilk etapta yüzde 1,74 konut kredisi faiz oranı ile konut kredisi kullanacağı için kampanyayı beğenmezken ekonomistler ise işin sırrının Merkez Bankası enflasyon hedefinde saklı olduğunu söyledi.

2020 Hedefi Tutarsa Konut Kredisi Faiz Oranı Yüzde 0.84 Olacak!

Bugün düşen konut fiyatları fırsatından yararlanarak konut kredisi çeken kişiler sadece 1 sene boyunca yüksek faiz oranı ile borçlanmış olacak.

Merkez Bankası tarafından açıklanan anket sonuçlarına göre ise enflasyon kademeli olarak düşecek. Merkez Bankası enflasyon hedefi tutarsa 2019 yıl sonu enflasyonu yüzde 1.46 oranına, 2020 enflasyon hedefi 8.2 oranına, 2021 enflasyon hedefi ile ise yüzde 5.4 oranına kadar enflasyon geri çekilecek.

Yani bugün enflasyona endeksli konut kredisi kullanan kişiler bir sene sonra bu kredinin meyvelerini toplamaya başlayacak.

Enflasyon Patlarsa Ne Olacak?

Amerika ile yaşanan gerilimler sonucu dolar kurunda yaşanan ani yükselişler ne yazık ki enflasyon rakamlarında öngörülemeyen sıçramalara da neden oluyor.

Vatandaşın bu konudaki en büyük soru işareti de tam bu noktada ortaya çıkıyor. Enflasyonun bir anda yükselmesi durumunda ise vatandaşa azami faiz oranı ile koruma sunuluyor.

Yani uygulanabilecek en yüksek kredi faiz oranı daha kredinin başında belirlendiği için tüketici yine koruma altına alınmış oluyor. Ancak bu da kredi faiz oranının söylendiği gibi düşmeme riskinin bulunduğunu ortaya koyuyor.

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Kampanyasının Dezavantajları Neler?

Kampanyanın kredi faiz oranının şu anki normal kredi oranlarından daha yüksek olması.

Temmuzda yapılacak olan S-400 savunma sistemi alımı sonrası dolar kurunda yaşanabilecek ani ve hızlı yukarı yönlü hareketlilik ile enflasyonun yükselme riskinin bulunması.

Acı bir Türkiye gerçeği olarak ekonomide istikrarın dalgalı seyretmesi, dolar kuru atakları ve şokları.

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Kampanyasının Avantajları Neler?

Öncelikle bu yeni kampanya bankaların konut kredisi yapılandırma başvurularını reddetmesi nedeni ile kredi faizleri düşer mi beklentisine girerek kredi çekemeyen kişilere hitap ediyor.

Çünkü seçilen periyotlara göre kredi faizleri 3, 6 ve 12 aylık dönemlerde yeniden güncelleniyor ve enflasyon oranlarında düşüş yaşanırsa kredi faizleri de düşüyor.

Kredinin bir diğer avantajı ise sabit faizli konut kredisi paketlerinde olduğu gibi erken kapatma cezası olmadan krediyi dilediğiniz anda kapatmanıza olanak vermesi.

Yine isteyen kişiler diledikleri anda değişken faizli ve enflasyona endeksli kredi paketlerini sabit faizli konut kredisi paketine çevirebiliyor.

Azami faiz oranı belirleneceği için enflasyon rakamları rekor yükselişler gösterse dahi vatandaş yüksek faizlerden korunacak.