Menemen – Aliağa – Çandarlı Otoyolu 29 Ekim’e Yetişecek

Menemen - Aliağa - Çandarlı Otoyolu 29 Ekim'e Yetişecek

İzmir’de 2017 yılında yapımına başlanan Menemen – Aliağa – Çandarlı Otoyolu’nun 29 Ekim’de bitirilmesi planlanıyor.

İzmir İstanbul Otoyolu’nun ardından şehir bir otoyol daha kazanacak. Menemen – Aliağa – Çandarlı Otoyolu inşaatında sona gelindi. Çalışmalar hızla devam ediyor ve 29 Ekim’de inşaat faaliyetinin tamamen bitmesi planlanıyor.

Menemen – Aliağa – Çandarlı Otoyolu Bitiyor

Menenen – Aliağa – Çandarlı Otoyolu bittiğinde, İzmir’in Çeşme ilçesinden yola çıkan bir araç, hiçbir trafik ışığına takılmadan Dikili Çandarlı’ya ulaşacak. İzmir için önemli bir güzergâh olacak olan Menemen – Aliağa – Çandarlı Otoyolu’nda artık sona gelindi. İnşaat çalışmalarına 2017 yılında başlanan büyük projenin 29 Ekim’de bitirilmesi için hedef koyuldu. İKA İzmir Otoyol Yatırım ve İletme A.Ş. tarafından yürütülen otoyol çalışmasının 56 kilometresi anayol olacak, 40 kilometresi ile bağlantı yollarından oluşacak. Toplam 96 kilometrelik bir güzergâhı kapsayacak otoyolun hizmete açılması ile trafiğin önemli ölçüde azalacağı ve rahatlayacağı kaydediliyor.

Menemen Trafiği Çözülecek

İKA İzmir Otoyol Yatırım İşletme A.Ş. Müdürü Serdar Gazioğlu ve Ücret Toplama Sistemleri Müdürü Uğur Keskin, geçtiğimiz günlerde bir toplantı düzenlemiş ve otoyolda gelinen aşama hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşmıştı. Toplantıda konuşan Uğur Keskin, İzmir’in kuzey aksında yaptıkları proje ile Menemen bölgesinde yoğunlaşan trafik yükünü çözeceklerini dile getirmişti. Paylaşılan bilgilere göre, Menemen – Aliağa – Çandarlı Otoyolu’nun ilk kavşağı Menemen’de olacak. Otoyola, bariyerli gişelerin konulacağı ve OGS-HGS sistemi olan araçların geçeceği kaydedilirken, biletli geçiş seçeneğinin de olduğu belirtiliyor. Otoyol, Çandarlı Limanı’na çıkacak ve daha işlevsel hale getirilmek istenen liman için önemli bir gelişme olacak.

Menemen – Aliağa – Çandarlı Otoyolu Projesi

  • İşveren: Karayolları Genel Müdürlüğü
  • İşe Başlama Tarihi: 2017
  • Yüklenici: IC İçtaş İnşaat – Kalyon İnşaat – Astaldi S.p.A (İKA Konsorsiyumu)
  • Proje Yeri: İzmir’in Menemen, Aliağa ve Dikili ilçeleri
  • Projede Neler Var: 14 kavşak, 3 servis bölgesi, 7 ücret toplama gişesi, 10 viyadük, 11 köprü