Kredi Faiz Oranları Yükseldi, TÜİK İnşaat Sektörü Güven Endeksi Eylül Ayında Düştü!

Kredi Faiz Oranları Yükseldi, TÜİK İnşaat Sektörü Güven Endeksi Eylül Ayında Düştü!

Ağustos ayında yükselişe geçen ve Eylül ayında zirveye ulaşan konut kredisi faiz oranları sonrasında inşaat sektörü güven endeksi düşüşe geçti.

FAİZLER YÜKSELDİ, İNŞAATTA GÜVEN DÜŞTÜ!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Eylül 2020 Sektörel Güven Endeksleri raporuna göre hizmet sektöründe güven endeksi yükselirken perakende ticaret ve inşaat sektöründe ise düşüş yaşandığı gözlemlendi.

Açıklanan verilere göre mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 6,4 oranında artış gösterdi. Söz konusu dönemde perakende ticaret sektöründe yüzde 1,5 ve inşaat sektöründe ise yüzde 2 oranında düşüş yaşandı.

EYLÜL AYI İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 83.3 OLDU!

Açıklanan rakamlara göre inşaat sektörü güven endeksi 2020 yılının Eylül ayında yaşanan 2 puanlık kayıp ile beraber 83.3 seviyesine gerilemiş oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 85,0 iken, Eylül ayında meydana gelen yüzde 2,0 oranındaki kayıp ile 83,3 değerine gerilemiş oldu. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi yüzde 0,1 azalarak 69,9 oldu. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise yüzde 3,3 azalarak 96,6 değeri ile Eylül ayı kayıtlarına geçirildi.