KONUTDER Başkanı Altan Elmas: “Gayrimenkul Sektörü Haksızlığa Uğruyor”

Evim Türkiye Fuarı’nın tanıtım toplantısında konuşan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, gayrimenkul sektörünün haksızlığa uğradığını söyledi.

Avrupa’da yaşayan Türkler için kaçırılmayacak yatırım fırsatları sunan Evim Türkiye Fuarı 8-10 Şubat 2019’da gerçekleştirilecek. Fuarın tanıtım toplantısı 05.12.2018 tarihinde Feriye Palace’ta gerçekleşti.

Toplantıda fuar ile ilgili görüşlerini dile getiren KONUTDER Başkanı Altan Elmas sektörle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Gayrimenkul sektörü, konut sektörü ve inşaat sektörünün iç içe geçmiş kavramlar olduğunu belirten Elmas, Türkiye’nin en önemli sektörünün gayrimenkul olduğunu söyledi. Gayrimenkul sektörünün haksızlığa uğradığını dile getiren Elmas; “Biz özellikle son 1 yıldır  ‘betonla buraya kadar’, beton ekonomisi’ gibi haksız eleştiriler alıyoruz. Biraz ekonominin daralması, finansal dalgalanmalar, faizlerin yükselmesi gibi temel etkilenmelerden dolayı gayrimenkul sektörü de Türkiye’nin içinde bulunduğu ortamdan etkileniyor. Neticede bu ülkenin sektörü ve değer ifade ediyor. Zannedildiği gibi ‘parayı topladık, 450 milyar doları aldık, bunu taşı toprağa gömdük’ gibi bir algı var. Bu doğru değil. Gayrimenkul sektörünün dışarıdan aldığı paranın içerisindeki payı 25 milyar dolar civarında, bu da alışveriş merkezleri, ofisler ve lojistik merkezler için kullanılan kaynak. Onun dışındaki tamamen yerli bir kaynak. Konut kredileri tarafından oluşturulan bir kaynak var, sektör kredileri tarafından oluşturulan bir kaynak var, bir miktar yastık altı var. Bütün bunları topladığımız zaman büyük oranda yerli kaynakla Türk milletinin kendi kaynağıyla kendi içinde dönen bir yapısı var. Konut kredileri 200 milyar TL’ydi, 193’e düştü. Yenisi kullandırtılmadığı için ödendikçe geriye doğru gidiyor. Bu gayrimenkul sektörüne kullandırılan bir kaynak gibi gözüküyor ama doğru değil. Bunun yüzde 55’i ikinci el konutlara kullandırılıyor. Yani aslında çok daha önceden yapılmış bitmiş, kişilerin birbirine alıp sattığı gayrimenkul sektörünün finansmanıyla hiç ilgili olmayan bir kaynak. Aşağı yukarı yüzde 45’i gibi kullandırılıyor. Bu da 90 milyar TL gibi bir rakam. Yine büyük sektör kredisi olarak baktığımız zaman yine 220 milyar TL’nin de aşağı yukarı 90 milyar TL’si sektörün kullandığı rakam. Kabaca 180 milyarlık finansman. Tamamen yerli finansmanla dönen bir sektör. Ve toplam büyüklükteki 2.5 trilyon TL’lik kredi hacminin içindeki rakam da yüzde 7.2’ye tekabül ediyor. Gayrimenkul sektörünün milli gelir içerisindeki payı da yüzde 8 civarında. Bu 10 sene önce de yüzde 7’ler civarındaydı. Yani zannedildiği gibi taşa toprağa gömülmüş bir şey yok. Gayrimenkul sektörü arz talep dengesi içinde yoluna devam ediyor.” dedi.

Yılı 6 Milyar Dolarlık Yabancı Satışıyla Kapatacağız

Gayrimenkul sektörünün son 10 yılda geliştiğini belirten Altan Elmas; “Yabancıya satış konusunda hep fikir üretmeye çalıştık. 2012’de mütekabiliyet yasasının çıkması için çok çaba sarf ettik. Mütekabiliyet ile beraber yıllık 1.5 milyar dolar olan konut satışı rakamı 3 milyar dolara kadar çıktı. 2013’ten 2018’e kadar da 4.5 milyar dolara kadar yükselen bir yabancıya satış var. Bu yıl ise iki büyük düzenleme yapıldı. Biri KDV muafiyeti, diğeri de vatandaşlık düzenlemesi. Bunlar çok önemli teşvikler. Aylık satışlarımız 2 bin seviyesinden 6 binlere geldi. Bu yılı da inşallah 6 milyar dolarlık yabancı satışıyla kapatmış olacağız.

Gayrimenkul sektörü eğer bu noktadaki gayretini önümüzdeki yıl da gösterirse 65-70 bin konut satışına erişip 10 milyar dolarlık rakamı ülkeye kazandırabiliriz. Bu rakamı 25 milyar dolara kadar çıkarabiliriz. Bu zamana kadar en çok ihmal edilen kısım işin pazarlama kısmıydı. Bu noktada devletimizin de eksik bıraktığı nokta var. Dış satımımızı döviz kazandırıcı hizmet olarak tanımıyor devlet. Bunun acilen yapılması lazım. Evim Türkiye Fuarı’nda bizlerin harcamış olduğu masrafların diğer ihracatçıların olduğu gibi karşılamıyor. Son 6 ayda sattığımız konutların büyük kısmını gurbetçilere ve yabancıya satıyoruz, eğer işin o kısmı da halledilirse Eximbank kredilerinin de entegre edilmesiyle beraber sektörün çok büyük rakamlara ulaşılabileceğini düşünüyorum. Bu fuar iyi bir başlangıç olacak, herkese hayırlı olmasını istiyorum” dedi.