Konut Hesabı Açan Çiftlere 25 Bin Liralık Destek

KONUT HESABI AÇAN ÇİFTLERE 25 BİN LİRALIK DESTEK

Devlet, konut ve çeyiz hesabıyla evlilikleri ve ev sahibi olma imkanı sunuyor. Konut hesabıyla da bankada hesap açıp 3-5 yıl düzenli birikim yapanlara 25 bin liraya varan devlet katkısı veriliyor.

Bankada açtığı çeyiz hesabında 3-5 yıl birikim yapıp 27 yaşından önce ilk evliliklerini yapanlara 9 bin 279 lira 75 kuruşa varan devlet desteği sunuluyor. Çiftler bu desteklerden ayrı ayrı yararlanıp 68 bin 559 lira 50 kuruş devlet katkısı alabiliyor.

Konut ve çeyiz hesabına ilk ödemeler bu yıl yapılacak. Nisan 2016’da yürürlüğe koyulan ‘çeyiz hesabı’ uygulaması kapsamında 15 bankada çeyiz hesabı açıldı.

Konutların Niteliği Nasıl Olmalıdır?


a) Kat mülkiyeti tapusu olan konutlar.
b) Kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izin belgesi bulunan konutlar.
c) Konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlar.

Kimler Yararlanabilir?

– 7.4.2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması,

– Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca 6. maddede yer alan hususlara uygun olarak konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması,

– Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7.4.2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal edinmemiş olması,

– Konut edinim tarihini müteakip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulunduğu bankaya başvurması, gerekir. Bu şartları taşıyan herkes Devlet katkısı almaya hak kazanır.