Kentsel Dönüşüm İçin 5 Yıllık Acil Eylem Planı Hazırlanıyor

Kentsel Dönüşüm İçin 5 Yıllık Acil Eylem Planı Hazırlanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Kentsel dönüşümde 5 yıllık acil eylem planımızı kamuoyuyla paylaşacağız. Kentsel dönüşüm terörle mücadele kadar önemlidir. Biz istiyoruz ki hiçbir evladımız yetim ve öksüz kalmasın” dedi.

Türkiye’de 6,7 milyon yapının sağlıksız olduğuna dikkati çeken Kurum; “İnşallah, kentsel dönüşüm çalışmaları ile yılda 300 bin konutu dönüştüreceğiz. 5 yılda 1 milyon 500 bin konutu tamamlamış olacağız. Bu kapsamda bakanlığımıza bağlı İller Bankası kanalıyla 4 milyar liralık bir kredi kaynağını da belediyelerimize vermek suretiyle kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmış olacağız. Burada yüzde 50’ye kadar finans desteği vererek kentsel dönüşüm için önemli bir dönemi de başlatmış oluyoruz.” ifadelerini kullandı. Kurum, kredi destekleri ve kaynaklarla kentsel dönüşümü tamamlayacaklarını söyledi. Kurum, şu değerlendirmelerde bulundu: “Önümüzdeki 20 yıl içerisinde 6,7 milyon bağımsız birimi dönüştürmek ve şehirlerimizin çevresini baştan aşağı değiştirmeyi hedefliyoruz.

Bakanlığımıza gelecek verilerle kentsel dönüşümde 5 yıllık acil eylem planımızı hazırlayıp kamuoyuyla paylaşacağız. Kentsel dönüşüm terörle mücadele kadar önemlidir. Kentsel dönüşüme dair 81 ilimize genelgemizi gönderdik. Valiliklerimiz bu noktada, tüm şehir genelinde en riskli alandan başlamak suretiyle tespit çalışmalarını yürütüyor. Bunun için de belediyelerimizden acil ve öncelikli dönüşmesi gereken binaların tespitini bir an evvel yapmalarını ve bakanlığımıza göndermelerini istiyoruz.”