Kemal Ülgen: “Yapı Fuarı Turkeybuild Yapı ve İnşaat Sektörüne Enerji Yüklemesi Yapacak”

Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgedeki en büyük, dünyada ise ilk 5’te yer alan Yapı, İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 18 – 22 Haziran tarihleri arasında 42’nci kez kapılarını açacak.

Türkiye ekonomisinin itici gücü olan inşaat sektöründe 42 yıldır katma değer yaratan, yeni iş fırsatları sunan ve her sene zengin içeriğiyle sektörel bilgi paylaşımına imkan sağlayan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, 18 – 22 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor. Katar, İran, Rusya, Çin, BAE, İtalya, Suudi Arabistan, Güney Kore, Tayvan, Çekya, KKTC, Türkiye, Almanya, Polonya, Ukrayna, Hindistan ve Portekiz gibi birçok ülke fuarda yeni ürün ve hizmet teknolojilerini sergileyecek. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın son 3 yıldır yapı sektöründe devlet teşviği imkanlarından yararlanabilen tek fuar olma özelliğini taşıyan ve bu sene yüzde 50 devlet teşviği alan Yapı Fuarı, dünya yapı sektörünün en büyük 5 fuarından biri.

Bu yıl 17 ülkeden 600’ün üzerinde katılımcı ve 90.000’in üzerinde ziyaretçiyi ağırlamayı hedefleyen Yapı Fuarı’nda, iş makinelerinden nalburiyeye, yapısal çelik prefabrike yapılardan, iç yapı, dekorasyon, duvar ve döşeme kaplamalarına kadar pek çok alanda hizmet veren yerli ve yabancı firmalar yer alacak.

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un 42 yıldır, uluslararası bir platform olarak ülkemiz inşaat sektörüne ayna tuttuğunu dile getiren ITE Turkey Bölge Direktörü Kemal Ülgen, “Sektörünün dünyadaki 5 büyük fuarından biri olma başarısını gösteren Yapı Fuarı’nı bu yıl 42. kez düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıl 30 etkinlik, 93 uzman katılımcının yer aldığı Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 2018, 101 ülkeden gelen 7000’den fazla uluslararası ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Bu yıl hedeflenen uluslararası ziyaretçi sayısı ise 11.000’in üzerinde.” dedi.


İnşaat sektörünün özellikle 2019 yılında dengelenme sürecinde olacağının altını çizen Ülgen, “2019 yılında ihracat önemli bir çıkış yolu olarak gözüküyor. İnşaat malzemeleri ihracatında %7-8 arasında bir artış olması ve 23 milyar dolara yaklaşması öngörülüyor. Tüm alt sektör grupları için ihracat pazarında olanakların iyileşmesi bekleniyor. İç pazarda, diğer yıllardan farklı olarak iki gelişme daha beklentiler arasında. Bunlardan biri yeni inşaat işlerinde talebin azalmasıyla birlikte yenilenme pazarının hareketlenmesi, diğeri ise döviz kurlarının ithalatı sınırlaması sebebiyle iç pazardan tedariğin artması. Tüm bu dönüşümün ortasında inşaat sektörünün kalbi Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da atıyor. Binlerce yerli ve uluslararası profesyonel ziyaretçi ve alım yetkilisiyle buluşarak ihracat fırsatlarını yakalamak ve potansiyel müşterilerle buluşmak isteyen firmalar sektörün buluşma noktasında yerini alıyor.” Seklinde değerlendirmelerde bulundu. Ülgen, yapı malzemelerinde ihracat potansiyelinin artması yolunda kurulacak ticari ilişkilere sahne olması ve turizm yapılarında çehre değişikliği gibi gündem oluşturma boyutları nedeniyle Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un sektöre enerji yüklemesi yapacağını ifade etti.

Fuar’da Türkiye’nin Turistik Tesislerinin Çehre Değişimi Konuşulacak

Fuar açılış gününde yapı sektörünün saygın derneklerinden Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK), Gayrimenkul ve İnşaat İş Birliği Platformu (GİİP), Gayrimenkul için Strateji Platformu (GİSP), Gayrimenkul ve Gayrimenkul yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbul SMD), İzmir Serbest Mimarlar Derneği (İzmir SMD), Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TMMMB), Türk Sinai Mülkiyet Değerleme Mühendislik Danışmanlık (Türk SMD), İnşaat Malzemesi Sanayiciler Derneği (İMSAD), Urban Land Institue (ULI Türkiye)’nin başkan ve yatırımcılarının yer alacağı “Gündem Buluşması” kapsamında 2018 – 2019 yılı değerlendirilecek ve 2020 öngörüleri paylaşılacak. Ayrıca Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), Türk Eximbank ve İMSAD yöneticileri tarafından ‘Yatırım Odağı Forumu’nda sektörde yeni pazar ve odak alanlarından “Turizm ve İnşaat” gündeme alınacak. Turistik tesis yapılarının yenilenmesi 2018 yılından itibaren durağanlaşan yapı ve inşaat sektörünün olası büyüme kanallarından biri olarak görünüyor.