İl İl Kentsel Dönüşüm Projelerine İlişkin Son Gelişmeleri Bakan Murat Kurum Aktardı

İl İl Kentsel Dönüşüm Projelerine İlişkin Son Gelişmeleri Bakan Murat Kurum Aktardı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlığın faaliyetlerine ve gündemde yer alan konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunmak için haftasonu canlı yayınına katıldı. Kanal 7’de yayınlanan Başkent Bülteni isimli programa katılan Murat Kurum burada merak edilen tüm konu başlıklarını ele aldı.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM’DAN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROGRAMI AÇIKLAMASI

Bakan Murat Kurum konuşmasında Türkiye’de acil dönüştürülmesi gereken konut sayısını 1.5 milyon olarak açıkladı.

Bu konutların üçte birinin yani yaklaşık 500 binin İstanbul’da olduğunu ifade eden Bakan Kurum, bakanlığın bu konuda ki hedeflerini açıkladı. Çevre Bakanlığı ve ilgili kurumlar olarak yılda 300 bin konut dönüşümü yapmak istediklerini dile getiren Bakan Kurum, bu bir buçuk milyonluk rakamı da beş yılda tamamlamak istediklerini açıkladı.

“Milletimizin canı ve malı bize emanet. Bu 1.5 milyon konutta insanlar yaşıyor. 6 ve üzeri 66 deprem yaşadık ve 80 bin canımızı kaybettik. Depremlerle yaşamayı öğrenmeliyiz. Bu bizim olmazsa olmazımız. Depreme dayanıklı konutlarda oturmak zorundayız. Deprem dönüşümü bunun özü bu güne kadar 1 milyon 350 bin konutun dönüşümünü sağladık. Bunu sadece İstanbul’da değil tüm Türkiye’de sürdürüyoruz.”

Konuşmasının devamında il il detay veren Bakan Kurum İstanbul’da çok önemli projeler yürütüldüğünü vurguladı. Burada Kağıthane ve Zeytinburnu’nda başlayan projelerini hatırlatan Bakan Kurum “Binaların dönüşümüyle beraber kent meydanları ve sanayi alanlarının dönüşümünü de yürütüyoruz. Ankara, Kayseri, Bursa, Muş ve Erzurum’da önemli projeler yürütüyoruz.” dedi.