Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu Mayıs 2023’te Açılıyor!

Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu Mayıs 2023'te Açılıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu şantiyesinde incelemeler yaptı.

Karaismailoğlu, Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu’yla ilgili olarak, “Hedefimiz 2023’ün mayıs ayında burayı tamamen hizmete açmak. 11 istasyonluk, 15,5 kilometrelik kısmın D-100’ün kuzeyindeki kesimini ilk önce tamamlayıp 2022 yılı içerisinde 8 istasyonu faaliyete almayı hedefliyoruz. 2023 mayısına kadar da TCDD Gar İstasyonu ile sahil arasındaki 4 istasyonluk kesimi faaliyete alma hedefimiz var” diye konuştu. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Karaismailoğlu, Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarıyla şehirleri birbirine bağlarken, şehir içi metrolarla da hızlı trenlerin buralarla olan entegrasyonlarını sağladıklarına dikkat çekti.

Metronun 15,5 kilometre uzunluğunda olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, projenin 11 istasyonunun olduğunu belirtti.

Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Çalışmalar başladı, kamulaştırma işlemleri tamamlanmak üzere. Önümüzdeki günlerde çok daha hızlı bir şekilde devam edecek. Hedefimiz 2023’ün mayıs ayında burayı tamamen hizmete açmak. 11 istasyonluk, 15,5 kilometrelik kısmın D-100’ün kuzeyindeki kesimini ilk önce tamamlayıp 2022 yılı içerisinde 8 istasyonu faaliyete almayı hedefliyoruz. 2023 mayısına kadar da TCDD Gar İstasyonu ile sahil arasındaki 4 istasyonluk kesimi faaliyete alma hedefimiz var. Programlarımız o şekilde.”

“Metro araçları da yerli ve milli olacak”


Bakan Karaismailoğlu, bu hattın sanayi bölgelerini şehirle bağlayacağına vurgu yaparak, ülkenin dört bir yanını demir yollarıyla donatmaya devam edeceklerini aktardı.

Hat için planlanan araçların yerli üretim olacağına da dikkat çeken Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Buranın raylı sistem metro araçlarının ihalesi de bu ayın 22’sinde yapılacak. İnşallah tamamı yerli üretim olacak metro araçları bu hatta çalışacaklar. Onunla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor, ihalesini yapıp imalatları tamamladıktan sonra, bu hatla birlikte metro araçları da yerli ve milli olacak. Yerli ve milli metro araçlarıyla seyahat etme imkanı olacak.

Ülkemizin her bir noktasında yaşama değmeye, yaşamın kalitesini artırmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın hizmetinde en güzel işleri yapmaya çalışıyoruz. Pandemi sürecinde bile çalışmalarımız hiçbir şekilde aksamadı. Tedbirlerimizi aldık, şantiyelerimizi yeniledik, çalışmalarımızda işçisinden mühendisine kadar bütün arkadaşlarımız büyük bir özveriyle bu salgın sürecini atlattılar.”

Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu şantiyesini gezerek yetkililerden bilgi alan Bakan Karaismailoğlu’na, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da eşlik etti.