Galataport’ta Sona Yaklaşılıyor

Galataport’ta Sona Yaklaşılıyor

Dünyanın en iyi kruvaziyer limanlarından biri olacağı iddia edilen Galataport hizmete girdikten sonra İstanbul her yıl onbinlerce deniz yoluyla gelen turisti ağırlamaya başlayacak.

Karaköy rıhtımdan Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’ne kadar uzanan kıyı şeridinde yapımı devam eden Galataport liman projesinde çalışmalar 2016’nın sonunda başladı.

Uluslararası pek çok firma Galataport’un tamamlanması için gün sayıyor, rezervasyonlar yapılmaya başlandı. Bu firmalar arasında İstanbul’u ana limanları arasına alanlar da var.

Bir çok gemi şirketinin bu sene Türkiye’ye az sayıda geldiğini belirten Princess Cruise Türkiye Temsilcisi ve Naviosa Genel Müdürü Tolgar Bıyıklı, 2020 ve özellikle 2021 yılı için uluslararası gemi şirketlerinin planlarına tekrar Kuşadası, İzmir, İstanbul ve Bodrum’u almaya başladıklarını söyledi.

Galataport Limanı, standartlarıyla dünya ölçeğinde benzerlerinin en iyileri arasında gösteriliyor. Planlamanın kruvaziyer gemilerinin ihtiyaçları doğrultusunda yapıldığı limanda, kruvaziyer terminali, kültür & sanat merkezleri, otel, kafeler, restoranlar, ofis alanları yer alacak. Liman, dünyanın en büyük gemilerine  hizmet verecek kapasiteye sahip. 2020 baharında kısmen hizmet vermeye başlaması öngörülen projenin 2020 yılı sonunda tüm üniteleriyle tamamlanması planlanıyor.