Fay Yasası Meclis Komisyonuna Geldi!

Fay Yasası Meclis Komisyonuna Geldi!

Türkiye’de her gün çok sayıda deprem meydana gelirken ne yazık ki pek çok kalabalık şehrin aktif fay hatları üzerinde kurulu olması nedeni ile tehlike büyüyor.

MECLİSE VERİLEN KANUN TEKLİFİ KOMİSYONA GELDİ!

Konu hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’da talimat vermiş ve çalışmaların hızlandırılmasını talep etmişti.

CHP milletvekilleri arasında yer alan İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili Engin Altay, Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, Sakarya Milletvekili ve Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Malatya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin imzası ile meclise sunulan 7269 Sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi komisyona geldi.

Sunulan kanun teklifinin gerekçesi olarak ise “Teklif ile, aktif olduğu tespit edilmiş fay hatları ile doğal afetlere uğramış veya uğrayabilir alanlar üzerine yapı inşa edilmesinin yasaklanması, yapıların etüt ve projelerinin yapı denetim kuruluşları vasıtasıyla denetlenmesinin sağlanması ve meslek odalarının harita, plan, etüt ve proje hazırlayanları denetlemeleri amaçlanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

FAY YASASI ÇIKTIĞI ANDA 18 İLDE 100 BİN BİNA TAŞINACAK!

Söz konusu kanun teklifi çıktığı anda 18 ilde bulunan fay hatları üzerine inşa edildiği tespit edilen 100 bin bina kentsel dönüşüm kapsamına alınarak taşınacak. Bu binalarda oturan kişiler depreme dayanıklı yeni yapılan binalara taşınacak, kentsel dönüşüm kapsamında fay hatları üzerine kurulan binalar ise ivedilikle yıkılacak.