Elazığ’da Dönüşüm Devam Ediyor!

Elazığ'da Dönüşüm Devam Ediyor!

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde bir yıl önce moloz yığınlarıyla dolan, yakınlarını kaybedenlerin acı feryatlarının yükseldiği Sürsürü Mahallesi’ndeki Dilek ve Petek sitelerinin bulunduğu alanlarda devlet hızlı bir şekilde yeni yaşam alanları oluşturmaya devam ediyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) şehir merkezi ve şehrin farklı noktalarında 20 bin 510 konut planladı ve 17 bin 523 afet konutunun inşaatına başladı.

Köylerde ve kırsal kesimlerde 281 yerleşim noktasında konutları ağır hasar gören hak sahibi aileler için bin 265 konutun yapımına başlandı. AFAD, TOKİ ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü işbirliğiyle yapımı tamamlanan 2 bin 517 konut hak sahiplerine verildi.

Ağır hasar alan Mustafa Paşa Mahallesi’nde inşaatı süren evler ile birlikte yaz sonuna kadar Elazığ’da bütün konutların hak sahiplerine teslim edileceği belirtildi. Elazığ’da depremden etkilenen binlerce aileye bu zamana kadar ilgili bakanlıklarla birlikte 683 milyon lirayı aşkın aynî ve nakdi yardım yapıldı.

Bugün halen konteyner şehirlerinde 5 bin 941 depremzede barınıyor. Malatya’da da yaralar devlet eliyle sarıldı. Kentte depremzedeler için 5 bin 24 konut ihale edilirken, şu ana kadar 517 konut sahiplerine verildi.

Sadece şehir merkezinde değil köyler ve kırsalda da tamamlanan evler hak sahiplerine veriliyor. Çalışmaların devam ettiği köylerde, “doğayla dost” olarak da bilinen çelik konstrüksiyon konutlar inşa ediliyor. Değirmenönü Köyü’ndeki konutlara depremzedeler taşınmaya başladı.