Ekrem İmamoğlu’ndan İstanbul Trafiğine 5 Milyar Dolarlık Proje

Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbul Trafiğine 5 Milyar Dolarlık Proje

İstanbul’un en önemli sorunlarının başında gelen trafik yoğunluğu İstanbul Büyükşehir Belediyesinin gündeminde yer alıyor.

Bu kapsamda yeni projeler hayata geçirmeye çalışan İBB’den yeni bir adım geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından açıklanan yeni proje ile kentin trafik yoğunluğunun büyük ölçüde azaltılması bekleniyor.

İBB’DEN TRAFİK SORUNUNA ÇÖZÜM PROJESİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu FOX TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına konuk oldu. Program kapsamında hem İstanbul için belediye başkanlığı olarak yürütülen çalışmalara hemde gündemde yer alan konulara değinen Ekrem İmamoğlu önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında yeni projelere ilişkin bilgiler veren İmamoğlu trafik konusunda ki çözüm için sunulan projeyi açıkladı.

Projenin yap işlet devret modeli ile yapılacağını açıklayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şu açıklamalarda bulundu.

“Projeyi 2021’in ilk 6 ayında Meclis’in ve yetkili bir kısım kurumların izinlerini alarak hazır hale getireceğiz. Bu proje çok hızlı bitirilebilecek. Yaklaşık 5 milyar dolarlık bir proje, 4 yıl yapım süresi var ama projenin maliyetini de yap-işlet-devret modelinin en ahlaklı biçimiyle yapabileceğimiz kapasitesi var.”

2021’DE BAŞLAYACAK 4 YIL SÜRECEK

Projenin yapımı için görüşmelerin de olduğunu ifade eden Ekrem İmamoğlu izinlerin alınması durumunda kredi kabiliyetiyle yapabilme kabiliyetleri olduğunu ifade etti. Konuşmasında ayrıca projenin ne zaman başlayacağını ve ne zaman sona ereceğine ilişkin de bilgiler veren İmamoğlu, “Hedefimiz 2021’in 6. ayında biz bu projeyi başlar hale getirmek istiyoruz. Yapımı da 4 yıl sürer.” dedi.