Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Haliç’e Muhteşem Proje

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Haliç'e Muhteşem Proje

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç’te yürütülen imar çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Haliç’te yeni bir muhteşem proje hazırlandığında olduklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç’te yürütülen imar çalışmaları hakkında konuştu. O bölgenin doldurulup kapatılmasının gündeme geldiğinin belirtilmesi üzere soruları yanıtlayan Erdoğan,  “Eğer burayı temizlemeye kalkarsanız yani bu içerideki çamuru çıkarmaya kalkarsanız, bu yakalar kayar. Böylece çok büyük bir felaketle karşı karşıya kalırız” açıklamasında bulundu.

Haliç’e Vialand Kuruluyor

Akşam Gazetesi’nde yer alan habere göre, bölgede 600 bin metrekarelik bir alanda Vialand’ın kurulduğunu söyleyen Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: “Mesele o ufku verebilmek bunu görebilmek, bunu gördüğünüz zaman birçok şey değişiyor. Ama bunu kendi akışına bırakırsan bunlar olmaz. Şu anda Haliç’te o koku filan vesaire kalmadı, kalmadığı gibi Haliç’te köprüde balık tutuluyor. Balık türleri çok çok arttı. Biz bununla da kalmadık ne yaptık? Boğaz’ı oradan Haliç’e bağladık. Çünkü Boğaz’dan oraya gelen suyla oradaki devir daim meselesini hallettik, çünkü kendi içinde üreten değil ama Boğaz’dan oraya gelen suyla beraber Haliç’in suyu tamamıyla temizlenmiş oldu. Şu anda Sadabad vesaire filan bütün oralarda bu temizliği görüyoruz. Sadabad biliyorsunuz çok berbat durumdaydı ama o suyu oraya bağlayınca Sadabad Deresi filan buralar çok daha güzel bir hale gelmiş oldu. Haliç’te öyle bir sorunumuz kalmadı. O işi bitirmiş olduk.”

Haliç’te dev bir proje içinde olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi Haliç’te yeni bir muhteşem proje hazırlanıyor. Bu proje devreye girdiği anda, şöyle bir üç senemizi zannediyorum alacak, yani orası çok ciddi bir çekim alanı olacak. Müzeler, alışveriş imkanları var, bütün bunlarla beraber oradaki oteller vesaire filan Haliç’in kenarı Kasımpaşa, Hasköy o taraftaki çok büyük bir zenginliğe kavuşmuş olacak. Böylece bu tersaneler kısmını biz şimdi bu şekilde bir çekim alanına kavuşturmuş olacağız” şeklinde konuştu.