Bornova’da Kentsel Dönüşüm İçin Düğmeye Basıldı!

Bornova’da Kentsel Dönüşüm İçin Düğmeye Basıldı!

Bornova Belediyesi detaylı bir çalışma sonucu hazırladığı “Çamdibi–Altındağ Bölgesi Kentsel Yenileme Projesi”ni hayata geçirmek için harekete geçti.

Bornova Belediyesi’nin sitesinde yer alan habere göre; bölge sınırları içindeki mahallelerin muhtarları, mahalle temsilcileri, meclis üyeleri ve iş dünyasının temsilcileri ile buluşan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, kentsel yenilemenin kaçınılmaz olduğunu dile getirerek, “Bu çalışmayı tüm tarafların memnun olacağı şekilde gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

40 bin yapı incelendi

Bornova Belediyesi’nin Çamdibi–Altındağ Bölgesi’nde yer alan bin hektarlık alan için hazırladığı Kent Yenileme Projesi Dramalılar Köşkü Kent Arşivi ve Müzesi’ndeki toplantıda açıklandı.

40 bin yapının tek tek gezilerek ayrıntılı olarak çalışmayla ilgili hazırlanan teknik sunumu Bornova Belediyesi Başkan Yardımcısı Özlem Ayan gerçekleştirdi. Bölgedeki yapıların sadece yüzde 11’nin iyi, yüzde 12’sinin ise kötü durumda olduğunu belirlediklerini dile getiren Ayan, hazırlanan projeye göre bisiklet ağının oluşturulacağı bölgede, imar alanlarının yüzde 30, nüfusun yüzde 10 oranında, yeşil alanların 10 kat, sosyal donatı alanlarının ise 5 kat artacağına vurgu yaptı.

Birlikte başarabiliriz

1/1000’lik imar planlarının çalışıldığı sunum sonrası açıklamalarda bulunan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, “Ne yazık ki Altındağ ve Çamdibi’nde bir çok sokağa itfaiye aracı ve ambulans bile giremiyor. Deprem bölgesinde olduğumuz gerçeğini de göz ardı etmememiz gerekiyor. Buralardaki yapı stoğunun mutlaka yenilenmesi gerekiyor. Vatandaşın onayı ön koşulumuz. Bu süreçte biz de masada olacağız. Bir kişinin direnci için çok sayıda vatandaşın mağdur olmasına izin vermeyelim çünkü her zaman da söylediğimiz gibi Bornova Hepimizin. Kentsel yenilemenin önemi tek tek anlatalım. Uzlaşma ve iletişimle bunu hep birlikte başarabiliriz.

Başkan İduğ’a teşekkür

Katılımcılar, toplantının sonunda çalışmaya yönelik görüşlerini dile getirip Başkan İduğ’a teşekkür etti. Bornova Belediyesi Meclis Üyesi Sait Tatlı ise ilgili komisyonda kendisinin de yer aldığını hatırlatarak, “Kangren olmuş bir yaraya parmak bastınız. Bu anlamda sizlere çok teşekkür ediyorum. Geçmişte de bazı adımlar atıldı ama sonuca ulaşılamadı. Umarım herkes taşın altına eline koyar ve bu işi başarırız” şeklinde konuştu.