Bakan Turhan’dan Büyük Göç Açıklaması

Bakan Turhan'dan Büyük Göç Açıklaması

Bakan Turhan, “Dünya havacılığına örnek olacak büyük taşınmayı 45 saatte kazasız belasız tamamladık. Bu süreçte çağrımıza olumlu yanıt vererek trafiği aksatmamak için desteğini esirgemeyen İstanbullu hemşehrilerime sonsuz teşekkür ediyorum.” paylaşımında bulundu.

Türk Hava Yolları (THY), İstanbul Havalimanı’na taşınma ‘selamlama uçuşuyla sona erdi. Boeing 777-300 tipi uçak Atatürk Havalimanı üzerinde ‘veda’ niteliğinde bir tur attıktan sonra, İstanbul’un tarihi yerlerinden geçerek ‘selamlama uçuşu’ yaptı. THY uçağı bir havacılık geleneği olan ‘su takı’ ile karşılandı.

5 Nisan Cuma günü saat 03.00 itibarıyla başlatılan ve ’Büyük Göç’ adı verilen Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınma çalışmaları planlanan süreden erken bitti. Daha önce 45 saat süreceği belirtilen taşınma işleminin 33 saat içerisinde yüzde 96’sı tamamlanmış oldu. Kalan yüzde 4’lük bölüm ise saat 20:00 sularında tamamlandı.

Büyük göç esnasında toplam çalışan sayısı 41 bin 805 çalışan kişi oldu. Bu sayının içinde bin 805 personel de yer aldı.

Bin 557 araç ile çift vardiya olarak planlanan kesintisiz taşınma 33 saat sürdü.

44 ton ağırlığındaki uçak çekme aparatlarından çok hassas aletlere kadar 10 bin parçadan fazla olan malzemeler 5 bin tıra yüklenerek eksiksiz, hatasız ve hızlı şekilde İstanbul Havalimanı’na ulaştırdı.

Büyük Göç” sırasında taşınan ekipman sayısı 10 bin 459 adet.

Yüklerin bulunduğu araçların arka arkaya sıralandığındaki uzunluğu 80 kilometre.

Taşınan ekipmanların kapladığı alan 242 bin 555 metrekare. Yani bu rakamın 33 futbol sahasına eşdeğer olduğunu söyleyebiliriz.

Taşınan ekipmanların toplam ağırlığının 47 bin 360 ton. Taşınan ekipmanların toplam uzunluğunun ise 121 kilometre.