Bakan Kurum’dan Diyarbakırlılara Müjde! Dağkapı Meydanı Yenilenecek, 2 Yeni Millet Bahçesi Yapılacak!

Çevre Bakanı Murat Kurum'dan Kentsel Dönüşüm ve Dar Gelirlilere Ucuz Konut Açıklaması

Diyarbakır İl Değerlendirme Toplantısı sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

DİYARBAKIR’A 2 YENİ MİLLET BAHÇESİ PROJESİ MÜJDESİ GELDİ!

Bakan Kurum toplantı sonrasında yapmış olduğu açıklamasında “Millet bahçeleri projeleri kapsamında Diyarbakır’da üç millet bahçesi vardı. Şehir içindeki stadyum alanına yapılacak millet bahçesi için ihale gerçekleştirdik. Yapım süreci devam etmektedir. İlçelerde de projelerimiz devam ediyor.

Bu kapsamda inşallah hem yeşilini artıracağız hem de vatandaşlarımızın huzurlu bir şekilde geçirecekleri alanları hızlı bir şekilde inşa edeceğiz. Yeni bir millet bahçesini Bağlar ilçesinde yapacağız. Kayapınar ilçesinde de iki millet bahçesinin inşasına başlanacak. Bağlar’da 19 Ekim’de ihalesi yapılacak” diyerek bu yeni projelerle şehirdeki millet bahçesi sayısının 5 olacağını müjdeledi.

DAĞKAPI MEYDANI KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ İLE TARİHİ MEYDAN YENİLENECEK!

Yıkılan Dağkapı Meydanı hakkında da bilgi veren Bakan Murat Kurum Orduevi ve Selahattini Eyübi çarşısında yer alan 51 dükkanı yıkacaklarını belirterek bu meydanda kentsel dönüşüm projesi ile yenileme yapacaklarını söyledi.

250 metrelik tarihi surların yıkıldığını belirten Bakan Kurum hem yıkılan surların hem de Dağkapı olarak anılan tarihi kapının yeniden inşa edileceğini bu projelerin hayata geçirilmesini sağlamak adına Diyarbakır Belediyesine 10 milyon liralık hibe para desteği sağlayacaklarını söyledi.