11 Milyon Vatandaş Başvurdu

11 Milyon Vatandaş Başvurdu

Tamamen kaçak veya bir bölümü kaçak ev, işyeri, bina, kooperatif hak sahipleri yararlanabildiği imar barışında tarih tartışması başladı.

Yapılan imar düzenlemesiyle beraber 2017 yılı öncesinde iskansız yapılan yapılarda yaşayan veya bu yapıların sahibi olan vatandaşların iskanlarını alabilmeleri, iskanlarını aldıktan sonra elektrik, doğalgaz ve su gibi alt yapı hizmetlerini talep ederken sorun yaşamamaları amaçlandı.

Düzenlemede belirtilen 31.12.17 tarihinden sonraki yapılan yapıları kapsamaması maddesi bu tarihten sonra yapılan yapı sahiplerinin imar barışından faydalanmamasına neden oldu.

İmar Barışı hakkında açıklamalar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konuyla alakalı olarak, kesinlikle 31.12.17 tarihinden sonra yapılan yapıları İmar Barışı için kabul edemeyeceklerini belirtmiş ve bu tarihten önceki yapıların ivedilikle yıkılacağını belirtmişti.

Fakat kanunun 2018 yılında çıktığını ve dolayısıyla 2018 yılının da dahil edilmesi gerektiğini belirten yapı sahipleri aftan yararlanamadıkları için mağdur olduklarını belirtiyor.

Başvurular Ne Zaman Bitiyor?

İmar barışı başvuruları yoğun talep üzerine 15 Haziran 2019 tarihine kadar uzatıldı. Yapı Kayıt Belgesi bedeli ödemeleri için ise son tarih 30 Haziran 2019 olarak belirlendi

İnşaat Projeleri