Yeni AKM’nin Temeli Atıldı

Yeni AKM’nin Temeli Atıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün ülkemizin sanat ve kültür hayatında çığır açacak gerçekten önemli bir adımı hep birlikte atıyoruz.” diye konuştu.

Atatürk Kültür Merkezi’nin 95 bin 600 metrekare kapalı alana sahip 5 ayrı bloktan meydana geldiğini söyleyen Erdoğan, “İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’ni 2 yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlayarak sanatçılarımızın ve sanatseverlerin hizmetine sunacağız’’ açıklamasında bulundu.

860 Milyon Liralık Yatırım

Atatürk Kültür Merkezi Projesi’nin toplam yatırım bedelinin 860 milyon lira olduğunu söyleyen Başkan Erdoğan, “Eski yapının yıkılıp daha güzel daha modern daha ferah bir bina inşasına karşı çıkanlar kültür sanat hassasiyetiyle değil ideolojik bağnazlıkla hareket ediyordu. Ecdadın deyimiyle bu çevreler üzüm yemenin değil, bağcıyı dövmenin peşindeydi. Güya Atatürk Kültür Merkezi hassasiyetiyle hareket edenler, Gezi’de Atatürk Kültür Merkezini demokrasimize saldırmanın, esnafımızın malını mülkünü yağmalamanın, sokaklarımızı yakıp yıkmanın aracı haline getirdiler” diye konuştu.

“Buraya AVM yapacağımız yalanını uydurdular” diye konuşan Erdoğan, “Buranın yerine AVM yapacağımız, cami yapacağımız, ismini değiştireceğimiz gibi olmadık yalanlara başvurdular. Aynısı Harbiye Kongre Merkezi için de söylediler. Ne oldu? Biz orada daha büyük bir tiyatro salonu yaptık, 3 bin kişilik kongre merkezi inşa ettik. Gezi sürecinde buranın hemen yanı başında milletimizi nasıl aşağıladıklarını hepimiz çok iyi biliyor, çok iyi hatırlıyoruz. Atatürk Kültür Merkezi’ni demokrasimize saldırmanın, her yeri yakıp yıkmanın bir nesnesi haline getirdiler. Bu kutlu şehrin duvarlarına ‘Zulüm 1453’te başladı’ yazdılar” ifadelerini kullandı.

Rami Kışlası’na Kütüphane

Erdoğan, Rami Kışlası’na İstanbul’un en büyük kütüphanesinin yapılacağı ve artık kitap, dergi ile gazetelerden KDV alınmayacağının müjdesini verdi.

“Sadece Bir Kültür Merkezi Değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temelini atacağımız bina sadece bir kültür merkezi değildir. Bu eser aynı zamanda son 5 yıldır milli iradeye kast eden, vatan, millet düşmanlarına verilmiş en güzel cevap olacaktır” dedi.