Yapı Kayıt Belgesi Bedeli 30 Haziran’a Kadar Ödenebilecek

Yapı Kayıt Belgesi Bedeli 30 Haziran'a Kadar Ödenebilecek

31 Aralık 2018 tarihinde sona ermesi beklenen imar barışında başvurular 15 Haziran’da uzatıldı. Yapı kayıt belgesi bedeli ise 30 Haziran’a kadar ödenebilecek.

İmar barışında milyonlarca vatandaşın beklediği başvuru süresinin uzatıldığı kararı 31 Aralık’ta duyuruldu.

31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için yapı kayıt belgesi başvuru süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı, 31 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karar kapsamında imar barışı başvurularının 15 Haziran 2019 tarihine kadar yapılabileceği açıklandı. Aynı karar kapsamında imar barışı başvuru bedellerinin ödenmesi için de son tarih belirlendi.

Karar kapsamında Yapı kayıt bedeli ödeme süresi 30 Haziran 2019 tarihine kadar uzatıldı. Buna göre, imar barışına 15 Haziran’a kadar başvuru yapan vatandaşlar ödemelerini Haziran ayı sonuna kadar yapabilecek.

9 Milyon 698 Bin 238 Kişi Başvurdu

Son açıklanan verilere göre yapılara yasallık kazandırılması hedefiyle hayata geçirilen İmar Barışı’nda başvuru sayısı 9 milyon 698 bin 238’e ulaştı. İmar barışında yapılan ödeme miktarı ise 16 milyar 500 milyon lira oldu.

İmar Barışının Sağladığı 6 Fayda

1- Yapı Kayıt Belgesi alan binalarda su, elektrik ve doğalgaz bağlatabiliyor.

2-  İmar Kanunu kapsamında alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal ediliyor.

3-  Kullanım maksadı değişiklikleri de dahil olmak üzere tapuda cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis ediliyor.

4- İşyeri açma ve çalışma ruhsatı yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın veriliyor.

5- Yapı Kayıt Belgesi alan binalar için yıkılma endişesi son buluyor. Ancak depremsellik açısından yapılarda alınması gereken her türlü tedbiri malikleri alıyor.

6- Yapı kayıt sahipleri kendi mülklerini ekonomik bir değer olarak gösterebiliyor.