Yabancılara Konut Satışını Artırmak İçin Tapu Şartı Kalktı

Yabancılara Konut Satışını Artırmak İçin Tapu Şartı Kalktı

Gayrimenkule önemli bir destek daha geldi. Artık yabancı yatırımcının konut satışında vatandaşlık hakkı kazanabilmesi için tapu yerine satış sözleşmesi de yetecek.

Hükümet yabancıya konut satışını artırmak için yeni bir adım attı. Mevcut uygulamada yabancı yatırımcının vatandaşlık alabilmesi için konutun tapusunun olması gerekirken, yeni düzenleme ile taşınmazın peşin olarak satışının vaat edilmesi de yabancıların vatandaşlık kazanımı için yeterli olacak.

Yönetmelik değişikliğiyle, 2018 için yıllık 40 bin konut satışının garanti altına alındığı belirtiliyor. Sektör, 2019’da yabancıya satışta rekor kırılabileceğini vurguluyor.

Satış Sözleşmesi

7 Araık’ta Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, 250 bin dolar veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarı peşin olarak yatırılan taşınmazın satış vaadi sözleşmesinin 3 yıl süreyle devri ve terkini yapılmayacağı taahhüdüyle tapu siciline şerh edilmesi de yabancıya vatandaşlık kazandıracak. Yabancılar, tamamlanmamış konut projelerinde, 250 bin dolar ya da karşılığı Türk Lirası tutarı peşin ödeyerek aldıkları devir satış sözleşmesini notere ibraz ederek Türk vatandaşı olabilecek.

Bakanlık Müteahhitlerle Görüştü

Kasımda İçişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bakan yardımcıları yurtdışında da iş yapan müteahhitlerle bir araya gelmişti. Bu görüşmede özellikle yabancıya konut satışını artıracak faaliyetler konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştu.

1 Milyon Dolardan İndirildi

Yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli 18 Eylül’de 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekilmişti. Yabancıya konut satışları Eylül ayında yüzde 151.1 artarak 5 bin 615, Ekim ayında ise yüzde 134.4 artarak 6 bin 276 oldu.