Uzungöl’de Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Uzungöl'de Kentsel Dönüşüm Başlıyor

İmar barışından sonra hızlı bir şekilde gecekondulaşmaya dönen Türkiye’nin en değerli doğal zenginlikleri arasında gösterilen Uzungöl, Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla kentsel dönüşüme giriyor.

İmar barışı başvurularının alındığı dönemde aftan yararlanma hakkı umudu ile çok sayıda kişi Uzungöl’de kaçak yapılar inşa etmeye başlamış, mevcutta yer alan kaçak yapılara ise yeni eklemeler yapılmaya başlanmıştı.

Yaşanan bu gelişmelerden sonra son derece sert açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, kaçak yapıların tümünün yıkılması talimatı vermişti. Süreç hakkında açıklama yapan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Gölün çevresinde bulunan kaçak yapıları tamamıyla yıkacağız. Uzungöl bakıldığı zaman etrafı beton veya ahşap binalarla çevrilmiş değil, yeşil alan olarak görülecek” diyerek çalışmalara başladıklarını dile getirdi.

İlk etapta bölgede yer alan kaçak yapılar yıkılırken ardından ise turizm merkezleri için harekete geçilecek. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Uzungöl’de var olan turizm merkezleri de tek tek kontrol edilecek ve imara uygun hale getirilecek.