Ulaştırma Bakanı Turhan, İpek Demir Yolu Hakkında Bilgi Verdi

Ulaştırma Bakanı Turhan, İpek Demir Yolu Hakkında Bilgi Verdi

Türkiye’nin en önemli projeleri arasında yer alan Demir İpek Yolu hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan yeni açıklamalarda bulundu.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) meclis toplantısına katılan ve Kocaeli iş adamlarıyla bir araya gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan önemli açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma Bakanı Turhan büyük bir heyecanla beklenen Gebze-Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Havalimanı-Halkalı Hızlı Demir Yolu projesi hakkında bilgi verdi.

İpek Demir Yolu Güzergahı ve Ne Zaman Açılacağı Soruları Gündeme Geldi

Bakan Turhan ziyaretinde gelen sorular üzerine ulaşım projeleri hakkında da bilgi vererek “Kocaeli için kritik önemdeki demir yolu projesini de hayata geçireceğiz.

O da Gebze-Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Havalimanı-Halkalı Hızlı Demir Yolu projesi. Bu hat İpek Demir Yolu güzergahının ülkemizden geçen bölümünün Avrupa bağlantısını oluşturan en önemli halkalarından birini teşkil edecektir.

118 kilometrelik Gebze-Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Havalimanı kısmında etüt-proje çalışmalarını tamamladık. Bütçe imkanları dahilinde yapım ihalesine çıkmayı planlıyoruz.

Ayrıca 22 kilometrelik İstanbul Havalimanı-Çatalca kısmında yer teslimi yaparak proje çalışmalarına başladık. 1/25.000 ölçekli çalışmalar onaylanmış olup, 1/5.000 ölçekli proje çalışmalarına devam edilmektedir.

Sanayi kenti Kocaeli’nin açılmaz denen Cengiz Topel Havalimanı’nı 2011 yılında biz açtık. Tarifeli seferleri başlattık. Cengiz Topel Havalimanı’ndan Trabzon Havalimanı’na haftanın 3 günü karşılıklı seferler düzenlenmektedir. Yine denizcilik alanında çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Feribot seferlerini, arabalı vapur seferlerini geliştirdik, birçok balıkçı barınağı inşa ettik.” dedi.