Türkiye’nin İlk Millet Bahçeleri Açıldı!

Türkiye'nin İlk Millet Bahçeleri Açıldı!

Türkiye’nin ilk Millet Bahçeleri vatandaşın hizmetine açıldı. İstanbul’da yapımı tamamlanan projelerin açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bahçelerin toplam büyüklüğünün 1,5 milyon metrekare olduğunu kaydetti.

İstanbul’da yapımı tamamlanan 5 millet bahçesi vatandaşların hizmetine açıldı. Açılış törenini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hizmete sunduğumuz millet bahçelerimizde 100 günlük icraat programımızda yer alan taahhütlerimizden birini daha yerine getirmiş oluyoruz” diye konuştu.

Başakşehir’de ilk açılışı gerçekleştiren Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu; ”Açılışlarını yapmak üzere bir araya geldiğimiz; Başakşehir, Kayaşehir, Hoşdere, Baruthane ve Çırpıcı Millet Bahçelerinin şehrimize, ülkemize milletimize hayırlı olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Ayrıca bu vesileyle resmi açılışlarını yapacağımız Hasan Küçükoğlu Camii ve Halkalı Camii’nin de hayırlı olmasını rabbimden niyaz ediyorum. Bu güzel eserlerin inşasında emeği geçen, katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. ”

”Söz verdik, yaptık”

Millet bahçelerinin 100 günlük icraat programı kapsamında yer aldığını kaydeden Erdoğan, ”Hizmete sunduğumuz millet bahçelerimizde 100 günlük icraat programımızda yer alan taahhütlerimizden birini daha yerine getirmiş oluyoruz. Söz verdik, yaptık. Bitmedi, yapıyoruz yapacağız. Başahşehir Millet bahçemiz camiden kapalı otoparka, biyolojik göletten koku bahçelerinde, etkinlik çayırından millet kıraathanesine, bisiklet yollarından oyun alanlarına kadar tüm ihtiyaçlara cevap verecek tesislerle donatılmıştır” dedi.

Açılan Millet Bahçeleri

1.    Kayaşehir Millet Bahçesi

2.    Başakşehir Millet Bahçesi

3.    Baruthane Millet Bahçesi

4.    Çırpıcı Millet Bahçesi

5.    Hoşdere Millet Bahçesi

Her türlü ihtiyaca cevap verecek tesisler

Kayaşehir Millet Bahçesi

Millet bahçeleri hakkında tek tek açıklamalarda bulunan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: ”Kayaşehir Millet bahçemiz, 350 bin metrekare bir alan üzerinde. Her türlü ihtiyaca cevap verecek tesislere sahip bir projedir. Biz yaparız, onlar konuşur. Bu projede de yürüyüş yollarından seyir terasına, kültür sanat etkinliği için kullanılacak sahneden piknik alanına kadar pek çok tesis bulunuyor.

Hoşdere Millet Bahçesi

Hoşdere Millet bahçemiz 142 bin metrekare. Şu katılımı görünce rabbime hamd ediyorum. Bütün vatandaşların burada. 31 Mart’a hazır mıyız?

Baruthane Millet Bahçesi

Baruthane millet bahçemiz 60 bin metrekare alan üzerinde kurulmuştur. Meyve ağacı, mevsimlik çiçek yanında bu bahçemiz Osmanlı baruthanesi binası ile de tarihi bir kimliğe sahiptir. O tarihi eseri yıktırmadık, sahip çıktık.

Çırpıcı Millet Bahçesi

Çırpıcı millet bahçemiz 465 bin metrekare alan üzerinde. Etap etap inşa ediliyor. Bugün tamamlanmış etabının açılışını yapıyoruz.”

18 İlde 33 Millet Bahçesi

18 ilde yapımına başlanan 33 millet bahçesindeki son durumu anlatan Erdoğan, ”18 ilimizdeki 33 millet bahçesiyle ilgili çalışmalar son aşamaya gelmiş durumda. Hedefimiz her şehrimize en az birer tane millet bahçesi kazandırmaktır. Biz durmuyoruz ya, onlar dedikodu yapıyor. Onlar ne yapılırsa yapılsın karşılarına dikiliyorlar. Biz Kanal İstanbul diyoruz, onlar istemezük diyorlar. Yapacağız, isteseniz de istemeseniz de yapacağız” dedi.

1.5 Milyon Metrekare Alan

Bahçelerin toplam büyüklüğünün 1.5 milyon metrekare olduğunu kaydeden Erdoğan, ”Millet bahçelerimizin büyüklüğü 1,5 milyon metrekareyi buluyor. Kişi başına düşen yeşil alan miktarını yüzde 10 artırmış oluyoruz. İnşallah Atatürk havalimanı sahasındaki millet bahçemizi açtığımızda bu oran daha yükseğe çıkacaktır. Orada bir tane pist bırakıyoruz. Kapalı alanları inşallah fuar alanı haline getiriyoruz. Türkiye’nin en büyük fuar alanını Atatürk Havalimanı’ndaki o kapalı alanlarla yapmış olacağız. Bunun dışında da devasa bir millet bahçesini orada yapacağız. İstanbul daha da güzel olacak” diye konuştu.

Dev projelerle İstanbulluların özlemini giderdiklerini söyleyen Meclis Başkanı Yıldırım ise şu ifadeleri kullandı: ”İnsanlarımız bahçelere hasret kaldı. Bugün açılışını yapacağımız Millet Bahçeleriyle İstanbulluların bahçe özlemi, yeşillik özlemi bir ölçüde giderilecektir. Çok değerli İstanbullular sabırsızlıkla projenin sahibi, fikir babası Cumhurbaşkanımızı bekliyorsunuz. Her alanda ihtiyacımızı karşılayacağımız yerlerdir şehirler. Şehirler medeniyetimizin merkezidir. Zaten medeniyet de Medine’den gelmektedir. Bizim bütün gayretimiz de insanlarımıza güzel bir hayat yaşatmak içindir.”