Türkiye’nin İlk Millet Bahçeleri Açıldı!

Çivril Millet Bahçesi İhaleye Çıkıyor!

Türkiye’nin ilk Millet Bahçeleri vatandaşın hizmetine açıldı. İstanbul’da yapımı tamamlanan projelerin açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bahçelerin toplam büyüklüğünün 1,5 milyon metrekare olduğunu kaydetti.

İstanbul’da yapımı tamamlanan 5 millet bahçesi vatandaşların hizmetine açıldı. Açılış törenini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hizmete sunduğumuz millet bahçelerimizde 100 günlük icraat programımızda yer alan taahhütlerimizden birini daha yerine getirmiş oluyoruz” diye konuştu.

Başakşehir’de ilk açılışı gerçekleştiren Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu; ”Açılışlarını yapmak üzere bir araya geldiğimiz; Başakşehir, Kayaşehir, Hoşdere, Baruthane ve Çırpıcı Millet Bahçelerinin şehrimize, ülkemize milletimize hayırlı olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Ayrıca bu vesileyle resmi açılışlarını yapacağımız Hasan Küçükoğlu Camii ve Halkalı Camii’nin de hayırlı olmasını rabbimden niyaz ediyorum. Bu güzel eserlerin inşasında emeği geçen, katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. ”

”Söz verdik, yaptık”

Milli Bahçe’nin 100 günlük plan kapsamında olduğuna işaret eden Erdoğan, “Milli Bahçe için 100 günlük uygulama planımızda bir taahhüdü yerine getiriyoruz. Yapacağımızın sözünü veriyoruz, henüz bitmedi, biz Başakşehir Milli Bahçemiz camilerden kapalı otoparka, biyolojik göletlerden mis kokulu bahçelere, aktivite çayırlarından milli kahvehanelere, bisiklet yollarından oyun alanlarına kadar her türlü ihtiyacı karşılayacak çeşitli imkanlarla donatılmıştır.

Açılan Millet Bahçeleri

1.    Kayaşehir Millet Bahçesi

2.    Başakşehir Millet Bahçesi

3.    Baruthane Millet Bahçesi

4.    Çırpıcı Millet Bahçesi

5.    Hoşdere Millet Bahçesi

Her türlü ihtiyaca cevap verecek tesisler

Kayaşehir Millet Bahçesi

Millet bahçeleri hakkında tek tek açıklamalarda bulunan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: ”Kayaşehir Millet bahçemiz, 350 bin metrekare bir alan üzerinde. Her türlü ihtiyaca cevap verecek tesislere sahip bir projedir. Biz yaparız, onlar konuşur. Bu projede de yürüyüş yollarından seyir terasına, kültür sanat etkinliği için kullanılacak sahneden piknik alanına kadar pek çok tesis bulunuyor.

Hoşdere Millet Bahçesi

Hoşdere Millet bahçemiz 142 bin metrekare. Şu katılımı görünce rabbime hamd ediyorum. Bütün vatandaşların burada. 31 Mart’a hazır mıyız?

Baruthane Millet Bahçesi

Baruthane millet bahçemiz 60 bin metrekare alan üzerinde kurulmuştur. Meyve ağacı, mevsimlik çiçek yanında bu bahçemiz Osmanlı baruthanesi binası ile de tarihi bir kimliğe sahiptir. O tarihi eseri yıktırmadık, sahip çıktık.

Çırpıcı Millet Bahçesi

Çırpıcı millet bahçemiz 465 bin metrekare alan üzerinde. Etap etap inşa ediliyor. Bugün tamamlanmış etabının açılışını yapıyoruz.”

18 İlde 33 Millet Bahçesi

18 ilde yapımına başlanan 33 millet bahçesindeki son durumu anlatan Erdoğan, ”18 ilimizdeki 33 millet bahçesiyle ilgili çalışmalar son aşamaya gelmiş durumda. Hedefimiz her şehrimize en az birer tane millet bahçesi kazandırmaktır. Biz durmuyoruz ya, onlar dedikodu yapıyor. Onlar ne yapılırsa yapılsın karşılarına dikiliyorlar. Biz Kanal İstanbul diyoruz, onlar istemezük diyorlar. Yapacağız, isteseniz de istemeseniz de yapacağız” dedi.

1.5 Milyon Metrekare Alan

Erdoğan, bahçenin toplam alanının 1,5 milyon metrekare olduğuna işaret ederek, “Ülkemizin bahçe alanı 1,5 milyon metrekareye ulaştı. Kişi başı yeşil alanı% 10 artırdık. İnşallah Atatürk Havalimanı alanımızı açtığımızda Umumi bahçelerdeyken oran daha yüksek olacak, oraya bir pist bırakıyoruz, umarım kısıtlı alanı çarşıya çeviririz. Türkiye’nin en büyük fuar alanı olan Atatürk Havalimanı bunu kapalı alanda yapacaktır. , Oraya büyük bir halk bahçesi de yapacağız. İstanbul daha güzel olacak. “

Dev projelerle İstanbulluların özlemini giderdiklerini söyleyen Meclis Başkanı Yıldırım ise şu ifadeleri kullandı: ”İnsanlarımız bahçelere hasret kaldı. Bugün açılışını yapacağımız Millet Bahçeleriyle İstanbulluların bahçe özlemi, yeşillik özlemi bir ölçüde giderilecektir. Çok değerli İstanbullular sabırsızlıkla projenin sahibi, fikir babası Cumhurbaşkanımızı bekliyorsunuz. Her alanda ihtiyacımızı karşılayacağımız yerlerdir şehirler. Şehirler medeniyetimizin merkezidir. Zaten medeniyet de Medine’den gelmektedir. Bizim bütün gayretimiz de insanlarımıza güzel bir hayat yaşatmak içindir.”