Türk Müteahhitlere Kazakistan Dopingi

Türk Müteahhitlere Kazakistan Dopingi

Türkiye’nin Nursultan Büyükelçisi Nevzat Uyanık; “Kazakistan’ın altyapısı yenilenirken, Türk girişimciler işçilik, mühendislik ve mimarlık alanlarında etkin çalışmalar yürütüyor.” açıklamasını yaptı.

Büyükelçi Nevzat Uyanık; Kazakistan’da müteahhitlik sektöründe en güçlü ikinci ülke olduğumuza, dikkat çekerek projelerin toplamı 24 milyar doları geçtiğini kaydetti.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticari ilişkileri değerlendiren Uyanık şöyle konuştu; “Kazakistan, hidrokarbon zengini ve son 20 yıl içerisinde 300 milyar dolara yakın yabancı sermaye çekmiş bir ülke. Kümülatif olarak Türkiye’nin doğrudan buraya yatırımları 3.2 milyar dolar civarında. Yatırımlarda ilk 10 ülke arasındayız. Türk müteahhitlik sektörü, dünyada ikinci sırada. Orta Asya Bölgesi’nde Kazakistan bizim müteahhitlik sektöründe en güçlü olduğumuz ikinci ülke. 487 büyük çaplı projeye imza attık. Projelerin toplamı 24 milyar doları geçmiş durumda.

Türkiye, doğu batı ticaretinde daha çok Kuşak Yol Projesi’nde ve tarihi İpek Yolu’nu canlandırılmasında yapıcı yaklaşımıyla bölge ülkeleri arasında kazan kazan ilkesine dayalı herkesin menfaatine bir politika izliyor. Orta Kuşak girişimimizle, Doğu Batı arasında Orta Asya’dan Hazar geçişiyle Kafkasya üzerinden Türkiye’ye demiryolunun ve karayolu ulaştırmacılığının çok katmanlı ulaştırma ağıyla bağlanmasıyla ticaret yükselişe geçecek.”

Uyanık, Bakü – Tiflis – Kars demiryolu hattının açılmış olması da büyük fırsatlar yarattığına dikkat çekti.