Türk Müteahhitler Bağdat Yolunda

Türk Müteahhitler Bağdat Yolunda

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih’in Türkiye ziyaretinin ardından Türk İş Heyeti, Bağdat’a giderek temaslarda bulunacak. Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha; “Irak’ın yeniden inşası ve imarı için bu bölgelere el atmak gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye, terör örgütü DAEŞ’in tahrip ettiği Irak’ın yeniden inşasında aktif rol alacak. Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldiği Türkiye ziyaretinin ardından, Irak’a gidecek.

Türk iş heyeti için önemli fırsatların gündeme geleceğini dile getiren DEİK Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha, “Özellikle Irak’ın yeniden inşası, imarı için DAEŞ’in harap ettiği bölgelere bir el atmak gerekiyor” diye açıklamada bulundu.

Salih, geçen hafta, Ankara’da temaslarda bulunmuştu. Türkiye’nin, Irak’ın istikrar ve yeniden imarına yönelik her türlü katkıya hazır olduğunu dile getiren Erdoğan, “Bu gerek altyapı gerek üst yapı bütün bu süreç içinde yapabileceğimiz her türlü destektir. Burada ticari ilişkilerimizde gıdaydı, ilaçtı her alanda her türlü desteği vermeye hazırız” demişti. Salih de, “Türkiye’nin Irak’ta terörden arındırılmış bölgelerin yeniden imarı için katkılarını bekliyoruz” diyerek, Türk şirketlerini ülkesine çağırmıştı.

Taha, Berham’ın 2019’da Türkiye’yi ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı olduğunu hatırlatarak, “Olumlu bir ziyaretti. İş dünyası bunu çok sıcak karşıladı. İki ülke arasında olan ticari ilişkiler, ekonomik yatırım için önemli bir buluşma oldu. Cumhurbaşkanımızın ihracatın ve ticaretin 20 milyar dolara çıkması için bir söz söylemesi, bizi de mutlu etti. İnşaat firmalarımız, müteahhitlik sektörümüz için bir umut, bir bekleyiş, gelecek için ümitle bakma düşüncesi oluştu” diye konuştu.

Taha, Salih’in ziyaretinin ardından Türk iş heyetinin Irak’a gideceğini ifade etti.