Türk Müteahhite Dünyanın Her Yerinde İş Var!

Türk Müteahhite Dünyanın Her Yerinde İş Var!

Yatırımcı kitlenin alıma geçmesi inşaat sektöründeki iş hacmini de artırdı. Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, müteahhitler bir taraftan var olan projelerini inşa ederken bir taraftan da yeni projeleri kovalamaya başladı. Yurt dışında da pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte sektörde taahhüt işleri de arttı. Yeni dönemde en çok hastane ve eğitim kurumları inşaatlarına yönelik ihaleler açıldığını dile getiren Torkam İnşaat İcra Kurulu Başkanı Mahmut Dereli, Almanya ve Cezayir’de devam eden işlerine yenilerinin eklendiğini belirtti. Mahmut Dereli, “Alman ortağımız ile birlikte 3 yeni iş üstlendik. Bunlardan biri üniversite, biri hastane ve bir diğeri de adalet bakanlığı hizmet binası. Alman ortağımızla sözleşme şantiye kurma süreçleri başladı. Sağlık sektörü ile ilgili yeni yatırım talebi tüm dünyada da var. Almanya eğitim ve sağlık yatırımlarını artırdı. Almanya’da yapılan işlerin büyüklüğü 300 milyon avroya ulaştı. Türk müteahhitler dünyaya açılarak hem iş hacmini genişletir hem de ülkeye döviz getirir” diye konuştu.

Cezayir’de konutlar tamam sıra otel yatırımlarında

Şirket Cezayir’de ise toplam 5 bin konuttan meydana gelen 3 tane konut projesi hayata geçiriyor. Konutlar Cezayir hükümeti tarafından inşa ettiriliyor. Sene sonuna kadar toplamda 3 konut projesinde de teslimler başlayacak. Her bir yatırımın yine taahhüt işi olacağını dile getiren Dereli konuşmasına şu şekilde devam etti: “Taahhüt işi olarak toplamda 4 tane otel yapmış olacağız. Bir de Cezayirli ortağımızla Cezayir şehir merkezinde 100 bin metrekarelik alana otel, rezidans, ticari üniteler ve konutlardan oluşan 200 milyon dolarlık karma bir proje yapacağız. Ruhsatımız onaylandı. Satış ofisi kurma çalışmalarımız devam ediyor. İnşaatlara ve satışa da ekim ayında başlamayı planlıyoruz. Cezayir’deki iş hacmimiz toplam 500 milyon dolara ulaştı şu anda.”

İstanbul’a 2 yeni proje

Şirket, bir taraftan var olan Kadıköy’deki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte yürütülen ve teslimine kısa bir zamanın kaldığı bin 100 konutluk kentsel dönüşüm projesi ile Avrupa Yakasında Yenibosna’daki Torkam E5 projelerinin inşaatlarını sürdürürken bir taraftan da her biri 500’er bağımsız birimden meydana gelecek iki yeni projenin hazırlıklarına başladı. Projelerden biri Anadolu yakasında hayata geçirilecek. Ofis, konut ve ticari ünitelerden meydana gelecek. Bir diğeri de Avrupa yakasında olacak ve konutlardan meydana gelecek. Her iki proje 2021 yılı içinde satışa sunulacak. Mahmut Dereli yaptığı açıklamada kentsel dönüşüm projelerinin ise kamu ile birlikte yürütülmesinin mümkün olduğunu aksi taktirde müteahhit ile vatandaşın karşı karşıya kaldığı durumlarda vatandaş taleplerinin çok fazla olduğunu dile getirdi.

KAMPANYAYA İLGİ YÜKSEK

Faizlerin aşağıya inmesi yatırımcı kitlesinin de alımını artırdı. Mahmut Dereli yaptığı açıklamada alıcıların yarısının oturum yarısının da yatırım için alım yaptığını belirtti. Dereli, “Bizim İstanbul’daki Torkam E5 projemizde yatırımcı profili ağır basıyor. Alıcıların ödeme tercihi de yüzde 50 banka kredili yüzde 50 bizim ödeme planımız diyebilirim. Vade oranımız 48 ay. 2. yıldan itibaren ödemeli 0,64 kredi oranı 180 aya kadar vade seçenekleri ile Türkiye’nin tarihi kampanyasını da destekliyoruz. 2021 yılının 2. yarısında teslimatı hedeflenen projede satışlar büyük bir hızla devam ediyor. Daha uzun vade tercih edenler banka kredisine yöneliyor.” dedi.

19 TEMMUZ’DA AÇIK ARTTIRMA

Torkam birikimi ve TOKİ güvencesiyle E5 Karayolu’nun Sefaköy – Florya aksında hayata geçirilen ‘Torkam E5’ projesinde dükkanlar için açık artırma gerçekleştirilecek. 19 Temmuz tarihinde fırsat eşitliği ve şeffaflık ilkesi gereği 186 dükkan açık artırma usulüyle satışa çıkacak. 700 bin kişinin projenin içinden geçmesi öngörülen karma yapıda açık artırma başlangıç fiyatı 50 dükkan için 470 bin liradan, 63 dükkan için 991 bin liradan ve 73 dükkan için 1 milyon 500 bin lira olarak belirlendi.. Mahmut Dereli, dükkânları herhangi bir banka garantisi istemeden 48 ay sıfır faiz fırsatıyla yatırımcılara sunacaklarını belirtti. Dereli, “Geçen yıl yapılan açık artırmada büyük bir talep görerek 102 adet dükkan satışı gerçekleştirdik. Yatırımcılarımız 1 yıldan az süre içerisinde yüzde 50 ye yakın prim kazancı elde etti” dedi. Projede 234 rezidans daire, 117 ofis, 310 cadde dükkanı ve 896 araçlık otopark bulunuyor. 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon ve 3 oda 1 salon rezidans dairelerin yer aldığı projede konut büyüklükleri 54 metrekare ile 124 metrekare, birleştirilebilme özelliğine sahip ofislerin büyüklükleri ise 78 metrekare ile 178 metrekare arasında farklılık gösteriyor.