TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Temmuz 2020 Raporu Yayımlandı!

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Temmuz 2020 Raporu Yayımlandı!

Her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan inşaat maliyet endeksi raporunun Temmuz ayına ilişkin verileri kamuoyu ile paylaşıldı.

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi, Temmuz 2020 raporuna göre Türkiye’de Temmuz ayında inşaat sektöründeki maliyet yükselişi devam etti.

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ YILLIK YÜZDE 9.17 ARTTI!

Açıklanan rakamlara göre 2020 yılı Temmuz ayında inşaat maliyet endeksi, Haziran ayına oranla yüzde 0,95 oranında artış gösterirken 2019 senesinin aynı ayına oranla ise yaşanan yükseliş yüzde 9,17 olarak gerçekleşti.

Haziran ayına oranla sırası ile malzeme endeksi yüzde 1,35, işçilik endeksi yüzde 0,12 seviyesinde yükseliş gösterdi. 2019 senesinin Temmuz ayına oranla ise yaşanan yükseliş malzeme endeksi rakamlarında yüzde 6,66, işçilik endeksi verilerinde ise yüzde 14,67 artış göstermiş oldu.

BİNA İNŞAAT MALİYETİ DE ARTTI, KONUT FİYATLARINA ZAM KAPIDA!

İnşaat maliyet endeksi rakamlarında yaşanan yükseliş dikkat çekerken TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı raporuna göre bina inşaat maliyet endeksi yıllık bazda yüzde 9,59 oranında artış gösterirken aylık bazda yaşanan artış ise yüzde 0,75 olarak kayıtlara geçti. Ekonomistler inşaat maliyet endeksinde yaşanan yükselişin yeni konut üretimlerine zam olarak yansıtılacağını dile getiriyorlar.