TOKİ Fildişi Sahili ve Afrika Ülkelerinde Ucuz Konut Üretecek!

TOKİ Fildişi Sahili ve Afrika Ülkelerinde Ucuz Konut Üretecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti İnşaat, Konut ve Şehircilik Bakanlığı arasında yeni mutabakat zaptı imzalandı. Detaylar haberimizde.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Duyurdu!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşım ile söz konusu anlaşma duyuruldu.

Yapılan paylaşımda “Bakanımız Murat Kurum ve Fildişi Sahili İnşaat, Konut ve Şehircilik Bakanı Bruno Nabagne Kone, Türkiye ve Fildişi Sahili arasında, toplu konut projeleri ve finansman modellerinin hazırlanması konularında bilgi ve tecrübelerin paylaşılmasını kapsayan mutabakat zaptını imzaladı. “

“Konut Alanında İşbirliği Yapılmasına dair Mutabakat Zaptı ile Türkiye, Fildişi Sahili’nde TOKİ benzeri bir kuruluşun kurulmasına öncülük edecek ve Türk müteahhitler Afrika kıtasında daha aktif yol alacak” ifadelerine yer verildi.

Fildişi Sahili’de TOKİ Benzeri Bir Kuruluş Kurulacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzalanan anlaşmaya değinerek “Bugün imzaladığımız mutabakat zaptı çerçevesinde, TOKİ Başkanlığımızın konut üretimi konusundaki tecrübe ve bilgi birikimi, Fildişi Sahili başta olmak üzere bütün Afrika kıtasına taşınmış oluyor.

Bu anlaşmayla Fildişi Sahili’nde TOKİ benzeri bir kuruluşun kurulmasına öncülük etmiş oluyoruz. Bu bağlamda, TOKİ Başkanlığımızın yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da götürdüğü hizmetlerin, önemini altını çizerek vurgulamak istiyorum.

Uyguladığımız konut modelleri pek çok ülke tarafından ilgiyle takip ediliyor. Bugüne kadar TOKİ ile yaklaşık 840 bin bağımsız bölüm ürettik, bunun yanında da 15 bin sosyal donatıları içinde barındıran projeeri inşa ettik. Şimdi ülkemizdeki 440 bin müteahhitle yine inşaat malzemesi sektörünü ilgilendiren 250’ye yakın sektörümüzle de yurt dışında bu bilgimizi, becerimizi diğer ülkelerle paylaşmak istiyoruz.” dedi.