TOKİ 25 Bin Konut Daha İhale Edecek

TOKİ 25 Bin Konut Daha İhale Edecek

Yeni şehircilik vizyonu doğrultusunda büyük bir sosyal konut hamlesi başlatan TOKİ, 59 ilde 134 ilçede yürütülen 163 kentsel dönüşüm projesine bu yıl 66 proje ilave ederek yaklaşık 25 bin konutun daha ihalesini yapacak.

Yeni şehircilik vizyonu doğrultusunda büyük bir sosyal konut hamlesi başlatan TOKİ, 67 şehirde 140 projeyle 50 bin konutluk yeni bir üretim programını hayata geçiriyor. 388 TL’den başlayan taksitlerle satışa sunulacak konutlar için başvurular dört ayrı kategoride alınıyor. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri 15-19 Nisan, en az yüzde 40 engelli vatandaşlar 8-12 Nisan, emekliler 26 Mart-05 Nisan ve diğer vatandaşlar 6-25 Mart 2019 tarihlerinde ilgili bankalara ön talep başvurusu yapılabiliyor.

İstanbul’da düzenlenen “53 Bin 526 Sosyal Konut, 130 Tesis Açılışı ile 50 Bin Yeni Sosyal Konut Tanıtım Töreni”ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlerin gelenek ve göreneklere uygun şekilde dönüştürülmekte olduğuna vurgu yaparak, TOKİ’nin yatay mimariyle inşa edeceği 50 bin yeni sosyal konut projesinin de bu anlayışla hayata geçirileceğini söyledi. 50 bin sosyal konutluk proje, sayesinde alt ve orta gelirli vatandaşların kolay ödeme imkânlarıyla ev sahibi olacağını ifade eden Erdoğan, konutların yatay mimari özelliklerine dikkat çekerek şöyle devam etti: “Bu konutların bir başka özelliği de yatay mimariyle inşa edilecek olmalarıdır. Öyle 10,15, 20, 30 kat yok! Zemin artı üç veya zemin artı dört şeklinde planlanan konutların mimarisi gerçekten çok güzel. 2019 yılı içinde 67 şehrimizde 140 projeyle 50 bin yeni sosyal konutun ihalesini gerçekleştireceğiz.”

TOKİ İndirim Kampanyasından 4 Bin 389 Kişi Faydalandı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından borcunu hemen ödeyip tapusuna sahip olmak isteyenler için başlatılan yüzde 22 indirim kampanyasından ilk 16 günde 4 bin 389 konut ve iş yeri alıcısı faydalandı.

TOKİ tarafından borcunu peşin ödeyip tapusuna hemen sahip olmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için gerçekleştirilen indirim kampanyasına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 21 Mart tarihinde başlayan indirim kampanyasından yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcılarının 19 Nisan Cuma gününe kadar ilgili bankaya başvuru yapması gerekiyor. Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından faydalanılamayacak. Borcun tamamını kapatamayacak olan vatandaşlar borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları peşin ödemelerde yüzde 22 indirim kampanyasından yararlandı. Kampanyanın ilk 16 gününde borcunun tamamını kapatan ve kısmi ödeme yapan vatandaşlarla birlikte toplam 4 bin 389 konut ve iş yeri alıcısı 244 milyon 451 bin liralık borcunu kapatarak indirim kampanyasından yararlandı.