Tokat’ta Ballıca Mağarası’nın Yanına 4 Milyon TL’ye Otel Yapılacak!

Tokat'ta Ballıca Mağarası'nın Yanına 4 Milyon TL'ye Otel Yapılacak!

Tokat’ta, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Ballıca Mağarası’nın yanında sağlık için yurda gelenlere hizmet sunulması amacıyla otel inşa edilecek.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır ve Şube Müdürü Selahattin Adıgüzel ile yatırımcılardan Eyüp Ülkü, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik’i makamında ziyaret etti.

Ülkü, burada yaptığı açıklamada, Rus yatırımcı Ebusüfyan Magomidoviç ile Ballıca Mağarası’nın yanında 4 milyon TL’lik yatırımla tesis yapacaklarına dikkat çekti.

Rusya’dan hasta getirilmesi gibi konularda ön anlaşmaları yaptıklarına dikkat çeken Ülkü, “Ballıca Mağarası yanında sağlık turizmi için yabancı ortağımızla birlikte 2 bin 425 metrekare kapalı alana sahip, 25 odalı otel inşaatına başlayacağız. Şu ana kadar proje için 103 bin dolar harcadık, toplamda 4 milyon liralık bir yatırım olacak. İlimiz için güzel bir yatırım olacak” şeklinde konuştu.

Çelik de Tokat için çok yararlı bir yatırıma imza atıldığını, bu ve bunun gibi şehre fayda sağlayacak yatırımlara her zaman destek vereceklerini belirtti.

Ballıca Mağarası

Kent merkezine 26 kilometre uzaklıktaki Pazar ilçesine bağlı Ballıca köyünde 1085 rakımlı tepede yer alan Ballıca Mağarası, dünyanın en büyük ve görkemli mağaralarından biri olarak nitelendiriliyor. Ender rastlanan soğan sarkıtları ve içindeki oluşumlarla ziyaretçilerin ilgisini çeken mağaranın hala keşfedilmemiş bölümleri mevcut.

Geçen yıl UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan, “Havuzlu”, “büyük damlataşlar”, “çamurlu”, “fosil”, “yarasalı”, “çöküntü”, “sütunlar”, “mantarlı” ve “yeni” ismini taşıyan salonları ziyarete açık olan mağara, astım hastalarıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanları arasında bulunuyor. Ballıca Mağarası, ortalama 18 derece sıcaklığı ve yüzde 54 nem oranıyla dikkatleri çekiyor.