‘Taşınmaz Değerleme Sistemi’ Yeni Ekonomi Programı’na alındı

‘Taşınmaz Değerleme Sistemi’ Yeni Ekonomi Programı'na alındı

Gayrimenkul sektöründeki fiyat farklılarını ortadan kaldıracak ve tek fiyat getirecek olan Taşınmaz Değerleme Sistemi hayata geçiyor.

Hükümet, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın faaliyet raporuna göre Türkiye’de en fazla vergi kaçağının yaşandığı sektörlerden biri olan gayrimenkul sektörüne yönelik beklenen adımları da birer birer atıyor.

Yeni Şafak Gazetesi’nden Kenan Biter’in haberine göre, neredeyse 10 senedir üzerinde çalışılan sistem Yeni Ekonomi Programı’na alındı. Gayrimenkullere tek fiyat getirecek olan Taşınmaz Değerleme Sistemi ile gayrimenkul vergilendirme sistemi sil baştan değişecek.

Gayrimenkul alımlarında emlak vergi değeri üzerinden beyan edilen rakam ile gayrimenkulün gerçek değeri arasındaki uçurum da sona ermiş olacak. TDS üzerinden belirlenen fiyat ortalamaları ile gayrimenkuller gerçek değerleri üzerinden tapuda da işlem görecek.

Yeni sisteme yönelik bakanlığın bunun üzerinde 10 yıldır çalıştığını ve bölgesel fiyatlar tespit edildiğini belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, yeni sistem ile her bağımsız bölümün kimliği olarak tanımlanan MLS (Multiple Listing Service) sistemine doğru da geçiş yapıldığını, belirlenen fiyatlar altında bir rakamın tapuda kabul edilmeyeceğini söyledi.

4 Bin 500 TL Fark Çıkacak

Taşınmaz Değerleme Sistemi sonrasında örneğin; Tapuda 250 bin TL olarak gösterilmiş 400 bin TL satışlı bir konutun gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi durumunda binde iki olan emlak vergisi 500 TL’den 800 TL’ye çıkacak. Ekim’den sonra yüzde 4 olan tapu harcı ise 7 bin 500 liradan 12 bin liraya yükselecek.