Taşınmaz Değerleme Sistemi Sektöre Denge Getirecek

Taşınmaz Değerleme Sistemi Sektöre Denge Getirecek

2019 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programı içerisinde yer alan taşınmaz değerleme sistemi, sektördeki fiyat farklılarını ortadan kaldıracak ve tek fiyat getirecek.

Gayrimenkul sektöründeki fiyat farklılıklarını ortadan kaldırarak denge getirecek olan Taşınmaz Değerleme Sistemi için çalışmalar hızla devam ediyor.

2019 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programı kapsamında yer alan taşınmaz değerleme sistemi, gayrimenkul envanterinin tamamlanması, tapu harçları ve emlak vergilerinin gerçek değeri üzerinden alınması sağlayacak. Bu kapsamda ayrıca gayrimenkul vergilendirme sisteminin de yeniden düzenlenmesini planlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “taşınmaz değerleme sistemi” veritabanı çalışmasının önümüzdeki yıl bitirileceğini açıkladı. Taşınmaz değerleme sistemi ile birlikte gayrimenkullere tek fiyat getirilecek. Gayrimenkul alım satım işlemlerinde emlak vergi değeri üzerinden beyan edilen rakam ile gayrimenkulün gerçek değeri arasındaki farklılıkta böylelikle sona erecek.

Taşınmaz Değerleme Sistemi üzerinden belirlenen fiyat ortalamaları ile gayrimenkuller gerçek değerleri üzerinden tapuda da işlem görecek. Tapu satışında değerleme raporları zorunlu tutulacak.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Grand  Ankara  Otel’de dün gerçekleştirilen MÜSİAD 9. Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’nda Taşınmaz Değerleme Sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kaan şunları söyledi;”Yeni Ekonomi Programı kapsamında açıklanan yol haritasının üretimde millileşme hareketine verdiği katkıyı cesaret verici buluyoruz. Cari açığı doğrudan etkileyen sektör kalemlerine de vurgu yapması ve bu itibarla biyoteknoloji, petrokimya, yazılım, enerji ve makine-teçhizat gibi katma değeri yüksek sektörlerde yatırımın öncelik kazanması da yine iş dünyası adına umut verici. Ekonominin konvansiyonel sektörlerinde kümelenmiş reel kesim için ise Emlak ve Kalkınma bankalarının yeniden yapılandırılması hem mevcut dalgalanmanın dengeye kavuşmasını sağlayacak hem de 3 yıllık üretim planlamalarında verimliliği artıracak. İhracat Teşvik Sistemi’nin iyileştirilmesi ve Taşınmaz Değerleme Sistemi de dengelenme sürecine katkı sağlayacak.” dedi.