Tamamlandığında Dünyanın En Yüksek 3. Barajı Olacak Yusufeli Barajı’nda Çalışmalar Sürüyor

Tamamlandığında Dünyanın En Yüksek 3. Barajı Olacak Yusufeli Barajı'nda Çalışmalar Sürüyor

Yusufeli Barajı giderek yükselmeye devam ederken şantiyede çalışmalar büyük bir özveri ile kesintisiz olarak sürüyor. Detaylar haberimizde…

Türkiye’nin en önemli projeleri arasında yer alan Yusufeli Barajı için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Bittiğinde dünyanın en yüksek üçüncü barajı unvanını el geçirecek olan Yusufeli Barajı için gövde betonunda yüzde 33 oranında gerçekleşme yaşandığı duyuruldu.

Şimdiye Kadar 7 Bin Metreküp Beton Döküldü

Projede bugüne kadar toplam 7 bin metreküp beton döküldüğü açıklanırken barajın gövdesi tamamlandığında 100 katlı bir gökdelen büyüklüğüne erişilecek.

DSİ 26. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ile projenin son durumu hakkında bilgi paylaşımı yapılırken gövde betonunda toplam %33 oranda gerçekleşmenin tamamlandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada “Yusufeli Barajı ve HES tesisinin kurulu gücü 558 megavat ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovat/saat’tir. Santral binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları, planlandığı şekilde devam etmektedir. Ayrıca enerji santralinde elektromekanik parçalarının montajlarının da inşaat faaliyetlerine bağlı olarak devam ediliyor.” denildi.

Milli Bütçeye Yıllık 1 Milyar Liralık Katkı Sağlayacak

Tamamlandığında yıllık 600 bin kişinin enerji ihtiyacını tek başına karşılayacağı açıklanan proje hakkında DSİ “25 Haziran 2019 itibariyle Yusufeli Barajı’nda 1,3 milyon metreküp gövde betonu dökülerek gövde betonunda yüzde 33’lük gerçekleşme sağlanmıştır. Yusufeli Barajı’nın gövdesinde kullanılacak 4 milyon metreküp beton ile Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılabilir.” denilerek dökülen betonun hakkında bilgi verildi.