Sürpriz Konut Kredisi Faiz İndirimi Haberi Geldi, ICBC Bank Ev Kredi Faiz Oranı Düştü

ICBC Bank Ev Kredi Faiz Oranı Düştü

Piyasalar yarın açıklanacak Merkez Bankası faiz kararını beklerken bugün ICBC Bank sürpriz bir kredi faiz indirimi haberi verdi. Konut kredisi faizi düştü.

Konut kredisi çekerek ev almak isteyen kişilerin beklemiş oldukları indirim haberi sonunda geldi.

ICBC Bank Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü, Kredi İndirim Haberi Geldi

Konut kredisi faiz oranları konusunda her zaman en uygun kredi veren bankalar arasında yer alan ICBC Bank yeni bir indirim haberi yayımladı.

Yayımlanan indirim duyurusu ile beraber yüzde 1.74 olarak uygulanan ICBC Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.65 olarak revize edildi.

ICBC Bank Kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi kampanyası ile düşük faizli konut kredisi verirken şu anda 100 bin lira ve üzeri konut kredisi başvurularında en uygun konut kredisi veren banka unvanını Ziraat Bankası ile paylaşmaya başladı.

Pek çok kişi Ziraat Bankası konut kredisi için zor kredi onayı verilmesi nedeni ile şikayetçi olurken düzenlenen yeni kampanya ile daha kolay kredi onayı almak isteyen kişiler için ICBC Bank yeni bir alternatif sunmuş olacak.

Söz konusu indirim kararının Merkez Bankası faiz kararı öncesi verilmesi de piyasa açısından büyük önem taşıyor. Yine oranın yüzde 1.65 seviyesine çekilmesi de konut kredisi faiz oranları için rekabet artması anlamına geleceği için gelecek dönemde kredi faiz indirimi haberlerinin gelmesini sağlayabilir.

ICBC Bank Konut Kredisi Hesaplama

Yapılan indirimin ardından konut kredisi faiz oranı yüzde 1.74 seviyelerinden yüzde 1.65 seviyesine çekilirken ICBC Bank en uygun konut kredisi veren banka unvanını Ziraat Bankası ile paylaşmaya başladı.

Bilindiği üzere Ziraat Bankası 100 bin liranın üzerini aşan konut kredisi taleplerinde aylık 1.65 kredi faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

Bakan Berat Albayrak Konut Kredisi Faiz Oranları İçin Ne Demişti?

Hatırlanacağı üzere Bakan Berat Albayrak yapmış olduğu açıklamasında Mayıs ayında konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1 seviyesinin altına çekileceğini duyurmuştu.

Bakan Berat Albayrak konut kredisi açıklaması yaptığında Mart ayında konut kredisi faiz oranı yüzde 1.28 seviyesinde yer alıyordu. Ancak yüzde 1 altına düşecek dendiği Mayıs ayında en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.65 seviyesine çıktı.

En uygun konut kredisi veren banka Ziraat Bankası olurken en düşük konut kredisi faiz oranı 100 bin liraya kadar olan kredilerde 1.55 olarak uygulanırken bu tutarı aşan kredi paketlerinde ise yüzde 1.65 olarak uygulanıyor. Bugün yapılan indirim ile ICBC Bank da bu unvana ortak olmuş oldu.

Ev Almak İçin Uygun Zaman mı, Şu An Ev Almak Mantıklı mı?

Konuyu Yeniçağ Gazetesi köşe yazarı Remzi Özdemir kaleme aldığı yazısında değerlendirerek şu an konut alınamayacağını öngördü.

Özdemir kaleme almış olduğu yazısında “Bir dönem emlakçılarda müşteri kadar bankacı da vardı. Biri gidiyor diğeri geliyordu. Şimdi bankalar yurt dışından zor para buluyor. Bulsa bile maliyeti o kadar yüksek ki, bırakın onu alıp da konut kredisi olarak satmayı, ancak borcu borçla ödüyor.

Şu anda Türk bankaları yurt dışından aldığı Sendikasyonu maliyeti LİBOR (uluslararası faiz) artı 250. Yani dolar bazında yüzde 4’ü geçen bir faiz var. Yani bu rakamlara baktığımızda konut alacaklara bankalardan kısa ve orta vadede hayır yok.

Tüm bunlar konut sektöründeki sorunun daha uzun süre devam edeceğini gösteriyor. Siz hiç ünlü müteahhidi ortalıkta görüyor musunuz? Hani onlarca arabası olan meşhur müteahhit. Elinde nakit parası olan ne yapmalı? Her kriz zamanında söylenen şeyi: Nakit kraldır!” diyerek konut almak için uygun zaman olmadığını söyledi.

Düşen Konut Fiyatları Elinde Nakit Parası Olanlara Kaçırılmayacak Fırsatlar Sunuyor

Karşıt görüşte olan isimler ise azalan konut satışları nedeni ile yüzde 35’lere varan konut fiyat indirimlerinin konut yatırımcıları için büyük bir fırsat olduğunu söylüyor.

Türkiye’de artan nüfus, yaşanan boşanma ve evlilik rakamları ve yabancı yatırımcıların göçü ile konut talebinin asla bitmeyeceği savunulurken inşaat sektörünün ekonomik krizin geride kalması ve faizlerin yeniden normal seyrine dönmesi ile şahlanması bekleniyor.

2001 yılında da benzer bir süreçten geçen inşaat sektörü o dönemde de büyük bir kan kaybı yaşamış, ardından gelen yükseliş dönemi ile konut fiyatlarında hızlı bir çıkış yaşamış ve o dönem konut yatırımı yapan kişiler büyük oranda kazanç elde etmişlerdi.