Son Dakika! İmar Barışı Son Ödeme Tarihi Uzatıldı, İmar Barışı Taksitlendirme Başladı! Yapı Kayıt Belgesi Taksitle Nasıl Ödenecek?

Son Dakika! İmar Barışı Son Ödeme Tarihi Uzatıldı, İmar Barışı Taksitlendirme Başladı! Yapı Kayıt Belgesi Taksitle Nasıl Ödenecek?

İmar Barışı Yapı Kayıt Bedeli Ödeme Süresinin Uzatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 1267) 1 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Hem süre uzatıldı hem taksit geldi!

31/12/2017 Tarihinden Önce Yapılmış Ruhsatsız veya Ruhsat ve Eklerine Aykırı Yapılar İçin Yapı Kayıt Belgesi Almak Üzere Başvuruda Bulunmuş Olanların Yapı Kayıt Bedeli Ödeme Süresinin Uzatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 1267) bugün yayımlanan Resmi Gazete’de yer aldı.

İmar Barışı / Affı Yapı Kayıt Belgesi Uzatıldı

1 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile imar barışı son ödeme tarihi uzatıldı. Yayımlanan yeni karar ile beraber imar barışı son ödeme tarihi 31 Temmuz 2019 tarihine kadar uzatıldı.

İmar barışı başvuru formu doldurarak yapı kayıt belgesi oluşturan kişiler yapı kayıt belgesi bedelinin en az yüzde 5 tutarını 31 Temmuz tarihine kadar ödemekle yükümlü tutulacak.

İmar Barışı Taksitlendirme Nasıl Yapılacak?

Yapı kayıt belgesinin yüzde 25’lik bölümünü 31 Temmuz 2019 tarihine kadar ödeyen kişiler isterlerse kalan tutarı taksitler halinde yıl sonuna kadar ödeme hakkına sahip olacaklar.

Ancak kalan kısım için her ayın birinde yüzde 2 oranında faiz hesaplanacak. Yani ödenen her tutarda kalan kısım için yüzde 2 oranında gecikme faizi tahsil edilecek.

İmar Barışı Ödemesi Nasıl Yapılır?

Yapı kayıt belgesi başvurusu yapan kişilere sistem otomatik olarak cep telefonlarına yapı kayıt belgesi başvuru numarası yolluyor.

Bu numara ile imar barışı tahsil eden bankalar üzerinden ya da internetten imar barışı ödemesi yapmak isteyenler için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank internet şubesi üzerinden ödemeler bölümünden yapı kayıt belgesi ödemesi ekranına ulaşılarak yapı kayıt belgesi numarasıyla ödeme yapılabiliyor.