Sinop Nükleer Güç Santrali İçin Onay Geldi

Sinop Nükleer Güç Santrali İçin Onay Geldi

Türkiye’nin kendi enerjisini üreterek dışa bağımlılığını azaltmak için büyük çaba sarf ettiği nükleer enerji santralleri üzerinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

ÇED RAPORU ONAYLANDI!

Çevrecilerin karşı çıktığı ve bu nedenle ÇED sürecinin yakından takip edildiği Sinop Nükleer NGS’nin Çevresel Etki Değerlendirme ÇED raporu kabul edildi. Konu hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Toplamda 3 bin 222 sayfadan oluşan raporun İnceleme Değerlendirme Komisyonu’nda görev alan 40 üye tarafından tüm kriterler dikkate alınarak ve tek tek incelenerek hazırlandı” dedi.

İNŞAAT NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Yatırım bedeli 20 milyar dolar olarak planlanan Sinop Nükleer Santrali 4 reaktörden oluşacak. Projede ilk kazma 2021 yılında vurulacak. Sinop Nükleer Güç Santrali Projesi ise 2031 yılında tamamlanarak faaliyete geçecek.

Toplamda 10 milyon 58 bin metrekarelik dev bir alana inşa edilecek projede ikinci adım olarak Sinop NGS projesinin inşaatını tamamlayarak hayata geçirecek ve projenin işletme hakkını elde edecek şirketin kurulması. Projenin inşaatında 14 bin kişiye istihdam sağlanacağı düşünülüyor. Santral faaliyete geçtiğinde ise 2 bin kişi istihdam edilecek.