Sarıyer’deki Yüzlerce Gecekondu İçin İmar Barışı Şoku

Sarıyer'deki Yüzlerce Gecekondu İçin İmar Barışı Şoku

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sarıyer’deki yüzlerce gecekondu için karar verdi. Bakanlık, ilçedeki kaçak yapıların imar barışı kapsamında yıkım kararının devam edeceğini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Sarıyer Belediyesi, İstanbul Valiliği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, ‘İmar Barışı’ kapsamında verilen yapı kayıt belgesiyle iptal edilen yıkım kararlarının 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’nu kapsamadığı ve yıkım kararlarının devam ettiğini açıkladı.

Sarıyer Belediyesi, İmar Barışı Kanunu kapsamında 2960 sayılı Boğaziçi İmar Kanunun 13. maddesi kapsamında kaçak yapılar hakkında alınan yıkım kararlarının iptaline dair ifade yer almayınca konu ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görüşünü istedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü’nün Sarıyer Belediyesi’ne gönderdiği yazıda şu ifadeler yer aldı: “Ruhsatsız / ruhsat ve eklerine aykırı yapılar hakkında 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’nun 13’üncü maddesi uyarınca verilen yıkım kararları 3194 sayılı İmar Kanunun geçici 16’ıncı maddesi kapsamında kalmadığından aksine bir yargı kararı bulunmadıkça iptal edilmeyeceği ve 2960 sayılı kanun kapsamında verilen yıkım kararları doğrultusunda idaresince yıkım işlemlerine devam edilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.”

Karar kapsamında İmar Barışı başvurusu yaptığı halde yapı kayıt belgesi alan binlerce gecekonduya ait daha önce alınan yıkım kararları sürecek. Bu kapsamdaki gecekondu mahallelerinin bulunduğu arazilerin büyük kısmı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Sarıyer Belediye Meclisi’nin bu mahallelerin mülkiyet sorununun çözümüne yönelik meclisten çıkarttığı imar planları ise İBB Meclisi’nin gündemine alınmadan geri gönderilmişti.