Sagrada Familia 137 Yıl Sonra İnşaat İzni Alabildi

Sagrada Familia 137 Yıl Sonra İnşaat İzni Alabildi

İspanya’nın Barcelona kentinde yer alan ve kentin en önemli yapıları arasında gösterilen Sagrada Familia için 137 yıl sonra inşaat izni çıkarıldı!

400 Milyon 600 Bin Euro Ödenerek İnşaat İzni Alındı

Sagrada Familia şehir planlamacısı Janet Sanz, ünlü mimar Antoni Gaudi’nin en önemli eserleri arasında gösterilirken gerekli inşaat iznini alabilmesi için 4 milyon 600 bin euro ödendiği ortaya çıktı.

Söz konusu izin 7 yıl için geçerli olacak ve yapının resmiyet kazanabilmesi için mutlaka bu 7 sene içinde bitirilmesi gerekecek. Eğer bu süre içerisinde inşaat tamamlanmazsa ne yazık ki yeniden kaçak yapı konumuna düşecek.

İlk İnşaatına 1882 Yılında Başlanmıştı

Barcelona’nın en önemli yapıları arasında gösterilen Sagrada Familia için inşaat izninin alınmadığı ortaya çıkmıştı.

Sagrada Familia’yı Antoni Gaudi 1883 yılında devralmış, inşaat izni almak için 3 yıl sonra başvuruda bulunmuş ancak yetkili makamlardan ret yanıtı almıştı.

Ret yanıtına rağmen projeye devam eden Gaudi’nin inşaat izni almadığı ise yetkili makamlar tarafından 2016 yılında tespit edilmişti.

1926 yılında geçirdiği bir tramvay kazası sonucunda hayatını kaybeden ünlü mimar Gaudi’nin ölümünün 100. yıldönümüne inşaatın tamamlanarak törenle hizmete açılması planlanıyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi içerisinde yer alan Sagrada Familia, Barcelona’nın en çok turist çeken yapısı olarak büyük bir üne sahip bulunuyor.