Prozirve Gayrimenkul Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ozan Sümer; “Konut almanın tam zamanı”

Prozirve Gayrimenkul Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ozan Sümer; “Konut almanın tam zamanı

Prozirve Gayrimenkul Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ozan Sümer, Yapı Gündem gazetesinde yaptığı konuşmada, “İnşaat maliyetlerindeki artış henüz konut fiyatlarına yansımadı, kısa vadede konut fiyatlarına da yansıyacağını düşünüyorum. Konut almak isteyenlere hemen kampanya fırsatını kaçırmamalarını tavsiye ediyor.

1994 yılında Zirve Emlak adı altında kurulan, gayrimenkul sektöründe birçok başarıya imza atan Prozirve Gayrimenkul Danışmanlık, gayrimenkul satış ve pazarlama, yatırımlarınıza özel rapor hazırlanması ve yatırımların düzenli takibi konusunda deneyimli kadrosuyla müşterilerine hizmet veriyor.

Yapı Gündem Gazetesi olarak, Prozirve Gayrimenkul Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ozan Sümer ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide, sektörün içinde bulunduğu durumu ve geleceğini konuştuk.

“Satış artırıcı önlemler sektörü canlandıracaktır”

Son zamanlarda marka projeler yapan firmalar da ciddi ekonomik sıkıntılar yaşamaktadır, bu tür sıkıntılar için ne tür tedbirler alındı, yeterli görüyor musunuz?

Son yıllarda ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektörünü de ciddi anlamda olumsuz yönde etkiledi. 2012-2016 yılları arasında yüksek satış hızını gören birçok inşaat firması ölçeğinin üzerinde projelere girdi ve son zamanlardaki olumsuzluktan ciddi yara alıyorlar. Ticari ve normal konutlardaki KDV indirimi, tapu harçlarındaki azalma, piyasadaki yüksek faize rağmen katkı paylarıyla düşürülen faiz oranları can simidi olmuştur.

Mevcut stoğun erimesi zaman alacaktır ama satışı arttırıcı birkaç önlemin daha alınması

(özellikle Avrupa’da yaşayan insanların yatırımını yönlendirmek vs.) lokomotif sektörümüzü canlandıracağını düşünüyorum.

TOKİ-KİPTAŞ gibi kuruluşların konut sektörüne olan katıkları, avantaj ve dezavantajları nelerdir?

TOKİ, KİPTAŞ ve Emlak Konut gibi devlet kuruluşları ile özel sektörün ortak yaptığı projelerde başarılı çalışmalara imza atılmıştır. Temel yaşam ihtiyaçları olan açık – kapalı otoparklı,

büyük bahçe ve spor alanları olan, güvenlikli sitelerde yaşam konfora dönüşmüştür. Bu kurumların yaptığı konut projeleri güven ve süre gibi kaygıları yok ederek rahat bir şekilde maketten ev alma devrini başlatmıştır.

İnşaat sektörü önündeki bürokratik engeller nelerdir, nasıl aşılabilir?

Tekrar belirtmek isterim ki; barınma ihtiyacı insanlık tarihi kadar eski ve en önemli konudur. İnsanlara yaşayabilecek alanlar üretmek devletin ana görevlerindendir. Zaman kavramını en üst düzeyde idrak ettiğimiz günlerde belediyelerin ve bakanlıkların iş paylaşımları yapması, çalışanların daha çok inisiyatif alması, kısacası bürokratik oligarşinin yok olması bizim daha sağlıklı yol almamızı sağlayacaktır.

“ZAMLAR SEKTÖRÜ CİDDİ ORANDA ETKİLEDİ”

*Hükümetin, döviz krizinden sonra inşaat sektörüyle ilgili almış olduğu tedbirler var mıdır?

Bunları yeterli görüyor musunuz?

Hükümetimiz her konuda olduğu gibi inşaat sektörü ile ilgilide birçok önlem almıştır. Uzun vadeli düşük faizli kredi seçenekleri, KDV ve tapu harçlarındaki indirim, düşük peşinatlar, yabancı alımlarının artması için 250.000$ yatırım karşılığında vatandaşlık verilmesi gayrimenkul stoklarını hızla eritmektedir.

İnşaat sektörünün ana omurgasını oluşturan beton malzeme bedellerine bir yılda %80, demir bedellerine %94 oranında zam geldi. Bu da sektörü ciddi oranda etkilemiş oldu.

“KONUT ALMANIN TAM ZAMANI”

*Bunlarla ilgili ne tür tedbirler alındı, yeterli görüyor musunuz?

İnşaat maliyetlerindeki artış henüz konut fiyatlarına yansımadı kısa vadede fiyatlara yansıyacağını düşünüyorum. Onun için konut almayı planlayan insanların ivedilikle kampanya fırsatlarını kaçırmadan konut almalarını, 25 yıllık gayrimenkul tecrübeme dayanarak orta vadede her zaman en güvenli liman ve en çok kazandıran yatırım aracı olduğunun utmamaları gerektiğini hatırlatırım.

*Genel ekonomik duruma baktığımızda bizleri nasıl bir gelecek bekliyor?

Biz daha çok ürettikçe, daha çok çalıştıkça, her türlü saldırıya karşı daha çok kenetlendikçe

Her şeyin daha iyi olacağına inanıyorum. Çalışma hayatımda birçok kriz gördüm ve bu dönemlerin akabinde verdiği zararları hızla götüren, daha çok kazandıran günleri gördüm. Artık sonuna geldiğimizi düşünmekteyim güzel günler çok yakın.

24 YILLIK TECRÜBE

*Endüstri mühendisisiniz, sizi gayrimenkul sektörüne iten sebepler nelerdir? Memnun musunuz?

90’lı yılların başında toplu konut idaresi dar ve orta gelirli vatandaşlar için büyük ölçekli konut projeleri üretmeye başladı, kura usulü yapılan satışlarda projelerin aşırı talep görmesi ve üretilen konut sayısının çok üstünde müracaatlar ciddi anlamda ikinci el sirkülasyonunu başlattı. Şirketimiz 1994 yılında Küçükçekmece Atakent bölgesinde Zirve

Emlak’ı kurdu. Bu ofis, benimde küçük yaşlarda sektörle tanışmama sebep oldu, okul saatleri dışında ve yaz aylarında her fırsatta ofise giderek insanların yeni bir evle buluşmalarındaki

heyecanı beraber yaşadım satış yapmanın para kazanmanın keyfine vardım. Endüstri mühendisi olarak mezun olduğum 2004 yılında gayrimenkul sektörü farklı bir boyuta geldi, satış ve pazarlamanın önemi gittikçe artmıştı ilk kez kullandırılan konut kredileri, projelerin tarzı artık konutların oturma amacından çok yatırım aracına dönüştürmüştü. Bende hem alaylı hem de mektepli tecrübemi profesyonel ve kurumsal olarak bu sektöre aktarmaya karar verdim. Prozirve Gayrimenkul olarak inovasyon geçirerek yaklaşık 24 yıldır binlerce konutun satış ve pazarlamasına aracılık etme şansım oldu. İnsanları ev sahibi yapmanın

hazzına vardım ve her gün üstüne bir şeyler katarak devam etmenin gururunu yaşıyorum.

*Gayrimenkul sektörü dışında faaliyet gösterdiğiniz bir alan var mıdır?

Prozirve Gayrimenkul ve Danışmanlık şirketimizi sürekli geliştirerek birçok projede 1 ve 2. El satış ve pazarlama ofisi olarak tek yetkili ve profesyonel şekilde çalışmaktayız. Ayrıca

Sümeroğlu Gıda adı altında bir şirketim var İzmir’in fenomen markaları olan Müdavim Pide ve Pop – Up Burger Store’un İstanbul Master franchisenı aldık. Ekim 2018 ‘de Ataköy ‘de

500m2’lik alanda üretim, merkez ofis ve markalarımızın entegreolarak faaliyet gösterecektir. Fast Casual ürün gamında hizmet verecek olan dükkanların, İstanbul’a yeni bir tat getireceğine inanmaktayım.