Projeden Ev Alanlar Dikkat! Konut Dolandırıcılığı İçin Müteahhitler Çift Şirket Oyunu İle Can Yakıyor

Düşen konut kredisi faiz oranları sonrası vatandaş ev sahibi olmak için harekete geçerken artan konut talebi dolandırıcıları da harekete geçirdi. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşları gözüne kestiren kötü niyetli bazı müteahhitler de çift şirket oyunu ile can yakmaya başladı. Detaylar haberimizde…

Konut satış rakamları artmaya devam ederken ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik dolandırıcılık girişimleri de ne yazık ki aynı hızla artmaya devam ediyor. 

MÜTEAHHİTLER SAHTE ŞİRKET KURUYOR, AYNI DAİREYİ İKİ KERE SATIYOR

Konu hakkında açıklama yapan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukatı Ali Güvenç Kiraz sürecin nasıl başladığını şöyle anlatıyor: “Bazı yükleniciler bir inşaat projesine girerken arsa sahipleri ile arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi yapıyorlar ve bu sözleşmeyi X şirketinin imzaladığını varsayalım.

Ancak proje mahallinde bulunan satış ofisini Y şirketi olarak tanıtıyorlar. Bu X ve Y şirketleri arasında herhangi bir organik ilişki bulunmuyor, ortakları farklı ve adresleri de farklı oluyor” diyerek çift şirket kurularak dolandırıcılık yapıldığına dikkat çekti. 

Söz konusu dolandırıcılık olayında kötü niyetli bazı müteahhitler ilk olarak inşaat yapacağı arsa sahibi ile sözleşme imzalayarak bu proje için şirket kuruyor. Daha sonra müteahhit başka bir şirket daha kuruyor ve kağıt üzerinde birbirine bağlı olmayan bu şirketler aynı projede üretilen daireleri satmaya başlıyor. 

Bu yöntemle bazı kötü niyetli müteahhitler çifte konut satışı ile yarım bıraktıkları projeler üzerinden vurgun yapıyorlar.