Özbekistan’dan Türk Müteahhitlere Davet

Özbekistan'dan Türk Müteahhitlere Davet

Türkiye ve Özbekistan arasında özellikle yapı ve inşaat sektöründeki işbirliği her geçen gün güçleniyor. İki ülke, ‘kazan-kazan’ ilkesi ile ortak çalışmalara yoğunlaşacak.

Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği (DKİB) ile Özbekistan İnşaat Bakanlığı tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Özbekistan-Türkiye İşadamları Toplantı ve Görüşmeleri, Taşkent’te başladı.

Görüşmelere iki ülkeden 115 yapı ve inşaat firma temsilcilerinden oluşan yaklaşık 150 kişi katılım gösterdi. Türk işadamları, 30 Kasım’a kadar Taşkent ile Semerkant’ta ikili görüşmeler yapacak. Büyük inşaatlar ve firmalar gezilecek.

Görüşmeler sırasında konuşan Özbekistan İnşaat Bakanı PotirZaripov; “Doğal kaynakları zengin olan ülkemizde her alanda yabancı yatırımcılar için çeşitli kolaylık ve muafiyetler uyguluyoruz. 2 yıl önce başlayan olumlu gelişmeler başta inşaat sektörü olmak üzere hızla yükseldi. Serbest ekonomik sisteme uygun bölgeler oluşturduk. Zengin maden yatıklarımızın kullanılması için gereken yasal düzenlemeleri yaptık, yapıyoruz” ifadelerini kullandı.