Özbekistan İçin 2019 Yatırım Çekme Yılı Olacak

ÖZBEKİSTAN İÇİN 2019 YATIRIM ÇEKME YILI OLACAK

Özbekistan hükümeti, “Aktif Yatırım ve Sosyal Kalkınma Yılı” ilan ettiği 2019’da daha fazla yatırım çekmeyi hedefliyor.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, 2018 yılı sosyoekonomik kalkınma sonuçları ve 2019 yılı kalkınma hedeflerine ilişkin parlamentoda bir konuşma yaptı. Konuşmasında, 2019 yılını “Aktif Yatırım ve Sosyal Kalkınma Yılı” ilan eden Mirziyoyev, hiçbir ülkenin yatırım olmadan kalkınamayacağını ve olumlu sonuca ulaşamayacağını kaydederek, “Ülkeyi yatırım yapmak için cazip hale getirilmesi için çok çalışmalıyız. Yatırım için olumlu koşullar oluşturulmazken, hedeflerimize ulaşamayız. Bunun için yasa ve kararlar almamız, gerekirse, yetkililerin dünyaya bakışlarını değiştirmemiz lazım. Bu alandaki engelleri ortadan kaldırırsak, yatırım ortamı oluşur.” dedi.

2019’da ülke ekonomisine 4,3 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekmeyi hedeflediklerini belirten Mirziyoyev, ülkenin ihracat hacmini de yüzde 30 artırarak 18 milyar dolara çıkarmayı öngördüklerini belirtti. Mirziyoyev, ülkesinin demokratik reformlar, açık ekonomi, özel sektörün geliştirilmesi, devletin ekonomiden payının azaltılması, ekonominin çeşitlendirilmesi ve yatırımların teşvik edilmesine yönelik çalışmaların sürdürüleceğini ifade etti.

Özbekistan, Arazi Parsellerinin Özelleştirilmesine İzin Verecek

Kararnameye göre, 1 Temmuz 2019’dan itibaren:
– Tüzel kişiler, binaların, binaların inşaatlarının, endüstriyel altyapı tesislerinin bulunduğu arsaları özelleştirme hakkına sahiptir;

– Bireyler, evlerin inşası ve evlerin bakımı için bireysel bir düzende tahsis edilen arsaları özelleştirme hakkına sahiptir;

– Bireyler tarafından özelleştirilen arsalar ve tüzel kişiler özel mülktür ve
dokunulmazdır;

– Özelleştirme yalnızca kadastro belgelerinin varlığında ve Hükümet tarafından belirlenen miktarlarda ücretli olarak yapılır.