Osmaneli Konakları Restore Ediliyor

Osmaneli Konakları Restore Ediliyor

Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Kültür Turizm Bakanlığı’nın sağlamış olduğu destekler ve hibelerle Bilecik Osmaneli Belediyesi Osmaneli konaklarını restore etmeye başladı.

150’si tarihi tescilli olmak üzere toplam 500’e yakın konağın bulunduğu Osmaneli’nde 18. yüzyılda çıkan yangın sonucu büyük hasar gören Aya Yorgi Kilisesi de 2021 yılında restorasyonu yapılarak Kültür Merkezi ve Müze olarak kullanılacak. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Karabük Safranbolu, Ankara Beypazarı ve Eskişehir Odunpazarı Evleri gibi Osmaneli Konakları da çok önemli bir yere sahip olmuş olacak.

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, kurdukları restorasyon ekipleri ile gece gündüz çalışarak tarihi konakları ayağa kaldırdıklarını ve geçmişin güzel görünümüne kavuşturduklarını söyledi. Yeniden restore edilen Osmanlı, Selçuklu, Roma gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış kerpiç, taş ve ahşap kullanılarak inşa edilen 2-3 katlı, cumbalı tarihi konaklar, otel, kafeterya ve müze olarak hizmet verecek. Bölge aynı zamanda doğal fotoğraf stüdyosu olarak da kullanılacak.