“Müteahhitlik Belgesini Standarda Bağlayacağız”

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, müteahhitlik belgesini bir standarda bağlayacaklarını belirterek; “Teminat mektubu, ciro, iş bitirme belgeleri ve tamamlama sigortası’ diye bir şey çıkaracağız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Mardin’de bir otelde Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nce (MÜSİAD) düzenlenen “İnşaat Sektöründeki Güncel Sorunlara Çözüm Önerileri Paneli”nde  konuşma yaptı. Demirtaş, sektördeki sorunun fazla müteahhitlerden kaynaklandığına ilişkin teşhisin yanlış olduğunu söyledi.

“Sorun Çok Konut Üretilmesinde”

Demirtaş, sorunun müteahhitlerin fazlalığından değil, çok konut üretilmesinden kaynaklandığını ifade ederek; “Bir çarşıda aynı sektörde aynı işi yapan çok dükkan olur. Çok olmasından belki cirolarında azalma olabilir ama merkez olur, kalite artar, rekabet olur. Dolayısı ile teşhisi tam koymazsak, çözümünde de tam gerçek çözümü de bulamayız.” dedi.

“Müteahhit Sayısı Açısından Sorun Yok”

En kolay yapılacak işlerin başında müteahhitliğin geldiğini, il müdürlüklerinden bir belge alarak bu işin yapıldığını söyleyen Demirtaş; “Şimdi müteahhitlik belgesini bir standarda bağlayacağız. ‘Teminat mektubu, ciro, iş bitirme belgeleri ve tamamlama sigortası’ diye bir şey çıkaracağız. Yani bir müteahhit firma, hak sahibiyle anlaşma yaptığında veya ruhsata müracaat etiğinde bu işi hangi sermayeyle yapacağını ve o sermayeyi sigortalandığını ispat edecek, ruhsatını öyle alacak.” şeklinde konuştu.

Demirtaş, bir binanın yapımı için yaklaşık 2 bin 500 farklı ürün kullanıldığını söyleyerek;  “Bunların her birinin işini yapan ayrı ayrı şirketler var. Biz 390 bin müteahhit diye saydığımızda bunları da sayıyoruz. Yani müteahhit sayısı açısından korkulacak bir şey yok. Gerekli güvenlik ve yapım şartlarını bu yasalara bağladığımızda böyle bir sorunumuz kalmayacak.” değerlendirmesini yaptı.

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Ali Reis Topçu da sektörde yaşanan sıkıntılara değindi.

MÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Reha Yeltekin de müteahhit sayısının çok olduğunu belirterek; “Çok fazla müteahhidiz, çok fazlayız. Matematik yalan söylemez. Ya bir sistem birilerini eleyecek ya da yurt dışına açılacağız.” dedi.